11. marca 2006

Angerer má veľký glóbus, Oslo pre Södergrena

Švéd Anders Södergren sa stal víťazom slávnej holmenkollenskej päťdesiatky v nórskom Oslo v rámci Svetového pohára mužov 2005/2006 v behu na lyžiach, ktorá sa tentoraz bežala intervalovým spôsobom ...

OSLO 11. marca (WN/SITA) - Švéd Anders Södergren sa stal víťazom slávnej holmenkollenskej päťdesiatky v nórskom Oslo v rámci Svetového pohára mužov 2005/2006 v behu na lyžiach, ktorá sa tentoraz bežala intervalovým spôsobom voľným štýlom. Severan zvládol 50 km za 2:10:42,5 h a triumfoval s náskokom 23,1 sekundy pred olympijským víťazom v lyžiarskom maratóne z Turína Giorgiom Di Centom z Talianska. Tretí skončil Nemec Tom Reichelt. Z dvojice Slovákov sa viac darilo Martinovi Bajčičákovi, ktorý napokon obsadil 13. miesto a získal ďalšie body do hodnotenia SP. Bajčičák zaostal za Södergrenom o 4:02,3 min. Ivan Bátory napokon skončil na 48. mieste, keď stratil vyše 12 minút.

Na Holmenkollene sa definitívne rozhodlo o celkovom víťazovi Svetového pohára. Veľký krištáľový glóbus získal Tobias Angerer, ktorý v Oslo síce skončil na nebodovanom 40. mieste, ale v posledných dvoch pretekoch sezóny už nikto nemôže jeho pozíciu ohroziť. Angerer má pred druhým Torom Arnem Hetlandom z Nórska náskok 247 bodov. Tridsaťjedenročný Nemec tak nadviazal na úspechy svojich krajanov Axela Teichmanna a Reného Sommerfeldta z predchádzajúcich dvoch rokov. Angerer bol v posledných dvoch sezónach vždy štvrtý. Člen SC Vachendorf mal už pred pretekmi istý malý glóbus za prvenstvo v SP na dlhých tratiach.
Södergren bežal od úvodu pretekov veľmi dobre. Na medzičasoch bol až do 40 km vždy druhý za Talianom Pietrom Pillerom Cotrerom. Ten však v poslednej pätine trate stvrdol a preteky napokon ani nedokončil. Naopak, výborne finišoval ďalší taliansky reprezentant Di Centa. Na posledných 5 km skresal na Södergrena polminútu, no stratu sa mu úplne už zmazať nepodarilo. Dvadsaťosemročný rodák z Östersundu napokon zaznamenal premiérové víťazstvo v pretekoch SP a celkovo ôsme pódiové umiestnenie.
Martin Bajčičák začal pomalšie, po prvej desiatke bol až na 30. mieste s 94-sekundovou stratou na Cotrera. Dvadsaťdeväťročný člen ŠKP Štrbské Pleso sa začal postupne posúvať na medzičasoch dopredu, najvyššie bol na posledných dvoch meraných prejazdoch na 43,4 a 45,3 km, kde bol siedmy s dvojminútovým odstupom. Na posledných necelých 5 km však stratil oproti najlepším dve minúty. Bátorymu maratón v Oslo príliš nevyšiel, ani raz sa na medzičasoch neobjavil v najlepšej tridsiatke a napokon na body do SP ani nedosiahol.

Výsledky:
Muži - 50 km voľnou technikou: 1. Anders Södergren (Švéd.) 2:10:42,5 h, 2. Giorgio Di Centa (Tal.) +23,1, 3. Tom Reichelt (Nem.) +43,0, 4. Emmanuel Jonnier (Fr.) +53,3, 5. Ludvig Aasen Geir +1:22,0, 6. John Anders Gaustad +1:22,4, 7. Kristen Skjeldal (všetci Nór.) +2:28,0, 8. Tero Similae (Fín.) +2:54,4, 9. Frode Estil (Nór.) +3:25,7, 10. Roland Clara (Tal.) +3:29,1,... 13. Martin Bajčičák +4:02,3, 48. Ivan Bátory (obaja SR) +12:34,6.