![]() |
| Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
|
Pondelok 3.11.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
|
Meniny má Hubert
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
|
|
|
|
|
|
|
|
16. januára 2015
Arabský svet protestoval proti karikatúre plačúceho proroka Mohameda
Časť titulnej strany nového čísla magazínu Charlie Hebdo
Zdieľať
Časť titulnej strany nového čísla magazínu Charlie Hebdo Foto: TASR/APSatirický časopis svojou obálkou reagoval na minulotýždňový teroristický atentát namierený proti kľúčovým predstaviteľom jej redakcie, pri ktorom islamskí extrémisti zabili 12 ľudí.
Masové zhromaždenia proti Charlie Hebdo a na obranu dvoch atentátnikov, "martýrov" bratov Saida a Chérifa Kouachiovcov, sa konali v Jordánsku, Alžírsku, Izraeli, Nigeri, Tunisku, Pakistane či Sudáne.
Titulná strana Charlie Hebdo Foto: liberation.frV hlavnom meste Jordánska Ammán sa účastníci masívneho protestu proti Charlie Hebdo pobili s príslušníkmi polície po tom, ako im zabránili v pochode ku francúzskemu veľvyslanectvu. Demonštranti niesli transparenty s nápismi ako: "Sloboda prejavu neznamená urážať našu vieru." Podľa jordánskych médií si potýčky nevyžiadali žiadne obete, pričom polícia zatkla niekoľko výtržníkov.
Tisícky ľudí demonštrovali dnes aj v alžírskej metropole Alžír. Na davy protestujúcich, ktorí skandovali pokriky ako "Nasledujem Mohameda!", dohliadali špeciálne policajné jednotky. Demonštrácia podľa miestnych médií neprerástla do násilností.
Na demonštrácii v Alžírsku sa objavili aj slogany ako "Kouachiovci sú martýri". Vzťahovali sa na dvoch atentátnikov zabitých špeciálnym policajným komandom po tom, ako minulý týždeň v stredu zastrelili v parížskej redakcii Charlie Hebdo 12 ľudí, vysvetlila DPA.
Niekoľko stoviek Palestínčanov sa dnes zhromaždilo aj na Chrámovej hore v Jeruzaleme. Po piatkových modlitbách tam prišli vyjadriť svoj kritický nesúhlas s obálkou nového čísla Charlie Hebdo a zapáliť francúzsku vlajku. Informovala o tom palestínska agentúra Maan.
V Nigeri dnes na protest proti znázorneniu proroka Mohameda v Charlie Hebdo podpálili tamojšie francúzske kultúrne stredisko, informovalo Radio France Internationale. Demonštranti v tejto 17-miliónovej, prevažne moslimskej, západoafrickej krajine, vyplienili tiež jeden katolícky a dva protestantské kostoly.
Oklieštená redakcia Charlie Hebdo pripravila špeciálne vydanie, ktorého tri milióny výtlačkov sa okamžite vypredali. Na titulnej strane obálky plačúci prorok Mohamed drží papier s nápisom "Je suis Charlie" (Ja som Charlie) a nad ním je oznam, že "Všetko je odpustené".
Väčšina islamských učencov zobrazovanie Mohameda a iných prorokov striktne zakazuje a považuje to za neúctivé.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR
