Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. februára 2010

ART INVEST zaháji ďalšiu aukčnú sezónu

Zdieľať
Vyhnanie z raja od Antona Jasuscha

Foto: Art Invest Group s.r.o.
BRATISLAVA 23. februára (WBN/PR) - Aukčná spoločnosť ART INVEST zaháji ďalšiu aukčnú sezónu už tento týždeň aukciou výtvarného umenia a starožitností. Jarná aukcia spoločnosti ART INVEST ponúkne 183 prác slovenských aj svetových majstrov, okrem iného aj obraz Vyhnanie z raja od Antona Jasuscha. Dielo je výnimočné tým, že obrazy s podobnou tematikou z daného obdobia sa na slovenskom trhu s umením prakticky vôbec nevyskytujú.

História obrazu Vyhnanie z Raja (olej, 81 x 100cm) siaha do obdobia druhej svetovej vojny, keď ho židovskí emigranti vyviezli do USA. Pozostalí týchto zberateľov teraz doviezli dielo späť do Európy za účelom predaja. Vyvolávacia cena obrazu 111-tisíc eur bude najvyššia v rámci celej aukcie.

Ďalším obrazom aukcie so zaujímavým osudom bude Dievča na bielom koni od Cypriána Majerníka (olej na plátne, 62 x 39cm, 1933). Maliar ho namaľoval v časoch, keď bol veľmi chudobný a daroval ho svojmu lekárovi za ošetrenie. Neskôr v roku 1940 stúpla maliarova popularita a zberatelia z jeho ateliéru v Prahe si odnášali obrazy ešte mokré. Vyvolávacia cena obrazu je 60- tisíc eur.

Monografistka a znalkyňa diela Cypriána Majerníka PhDr. Ľudmila Peterajová o tomto jeho diele napísala: „Je evidentné, že obraz patrí do plodného kvasivého obdobia rannej umelcovej tvorby a predstavuje obohatenie poznania jeho tvorivej cesty v dôležitej fáze jeho vývoja.“

Medzi ďalšími významnými obrazmi, ktoré aukcia ponúkne, bude napríklad obraz Srnianka s rozmarínom od Martina Benku (olej na plátne, 88 x 65 cm,1936) s vyvolávacou cenou 50-tisíc eur alebo jeho dielo z Kysúc (olej na lepenke, 16,5x24 cm) s vyvolávacou cenou 8-tisíc eur.

Za pozornosť stoja aj dve olejomaľby od Miloša Alexandra Bazovského – Kompa (olej na lepenke, 29 x 42 cm) s vyvolávacou cenou 10-tisíc eur a Zátišie so žltým krčahom (olej, 29 x31 cm, okolo roku 1946).

Na aukcii záujemcovia nájdu aj práce Vincenta Hložníka zo 40-tych rokov, ale aj diela Imricha Weinera Kráľa, obraz slovenského majstra J.T.Moussona – Sediaca (1935), obraz Tulipány od Viery Žilinčanovej (olej, 43 x 55cm, 1975) s vyvolávacou cenou 5-tisíc eur a diela súčasných maliarov ako napríklad Galandovcov, Milana Laluhu, Vladimíra Kompánka, Rudolfa Krivoša, ale i ďalších iných: Ivana Csudaia, Agneši Sigetovej, Ivana Pavleho, Viery Kraicovej, Juraja Čuteka či Doroty Sadovskej. Prístupná cena obrazov na aukcii bude lákadlom nielen pre milovníkov umenia, ale aj investorov.

Aukcia sa uskutoční 27. februára (sobota) o 14.00 v bratislavskom hoteli Devín. Podujatie je otvorené pre verejnosť, ako i pre zástupcov médií. Predaukčná výstava diel začne v galérii ART INVEST na Dobrovičovej ulici 7 v Bratislave od 18. februára v čase od 12.00 – 18.00.

„Tí kupci, ktorí hľadajú v umení predovšetkým bezpečný spôsob uloženia peňazí, sa určite sústredia na tie najznámejšie mená, ktoré vnímajú ako istotu. Pre zberateľov sú vďaka prebiehajúcej kríze súčasné ceny niektorých obrazov pomerne výhodné, čo znamená veľmi dobrú investíciu. V tom je napríklad veľká výhoda diel od M. Benku. Ide o overeného autora s dlhou aukčnou históriou, jeho obrazy sú zároveň pomerne ľahko identifikovateľné. Fakt, že jeho krajiny a figurálne kompozície sú v podstate nezameniteľné, sa stáva značnou výhodou, lebo i naprostý nováčik na trhu s umením si dokáže o jeho diele urobiť predstavu a učiniť pomerne výhodnú investíciu,“ hovorí Michal Volčko, konateľ spoločnosti ART INVEST.

Okrem jarnej aukcie pripravuje ART INVEST výstavu významných diel slovenskej moderny medzivojnového obdobia, dátum výstavy bude stanovený.

Aukčná spoločnosť ART INVEST vznikla v roku 2008 ako sesterská firma Galérie Degas, ktorá funguje na trhu s umením už od r. 2000 (viď www.degas.sk, alebo www.artinvest.sk). Špecializuje sa na aukčný predaj umenia a starožitností. Vznikla ako sesterská firma galérie Degas. Okrem toho usporadúva výstavy výtvarného umenia na Slovensku. Vo svojom registri ponúka diela vyše 140 slovenských a svetových autorov.

Podrobné informácie o jednotlivých dielach sú dostupné v aukčnom katalógu na stránke www.artinvest.sk.

   Tlač    Pošli

nasledujúci článok >>
Na Pohode zaznie aj džez z Leedsu
<< predchádzajúci článok
Škoda ukazuje novú tvár modelov Fabia a Roomster