Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. januára 2018

Bangladéš a Mjanmarsko chcú ukončiť repatráciu Rohingov do 2 rokovIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bangkok 16. januára (TASR) - Bangladéš a Mjanmarsko sa budú snažiť do dvoch rokov ukončiť repatriáciu Rohingov, ktorí pred násilnosťami ušli v uplynulých mesiacoch cez hranice z mjanmarského Jakchainského štátu. S odvolaním sa na utorňajšie vyhlásenie bangladéšskeho ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AP.


Bangladéšsky rezort diplomacie vo svojom vyhlásení ďalej uviedol, že spoločná pracovná skupina týchto dvoch krajín v pondelok finalizovala opatrenia repatriácie. Tie sa mali týkať napríklad aj počtov vracajúcich sa Rohingov a ich prerozdelenia do táborov. Podľa informácií z vyhlásenia sa obe krajiny dohodli na tom, že "by bolo najlepšie, keby sa proces repatriácie ukončil do dvoch rokov od svojho začiatku".

Úrady oboch krajín chcú s repatriáciou začať 23. januára.

Od konca augusta ušlo pred násilnosťami v Jakchainskom štáte do susedného Bangladéša približne 655.000 mjanmarských Rohingov. V Bangladéši ich pritom do augustového exodu žilo už vyše 300.000.

Dohodu o repatriácii Rohingov podpísali vlády Bangladéša a Mjanmarska v novembri 2017. V decembri potom vytvorili pracovnú skupinu, ktorá má dohliadať na tento proces návratu.

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) utečenci z Mjanmarska naďalej prichádzajú do Bangladéša s tým, že ich príchod sprevádzajú správy o násilí, prenasledovaní a znásilňovaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spoločnosť Škoda Auto predala vlani rekordných vyše 1,2 milióna áut
<< predchádzajúci článok
Slovákom chýba motivácia separovať odpad, upozornil L. Sólymos

Bangladéš a Mjanmarsko chcú ukončiť repatráciu Rohingov do 2 rokov - diskusné fórum čitateľov