Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. augusta 2011

Barikády z kosovsko-srbských hraníc zmiznúSrbskí predstavitelia v nedeľu potvrdili, že barikády z ciest smerujúcich ku sporným priechodom na kosovsko-srbských hraniciach zmiznú. Stalo sa po rokovaniach so samotným srbským ...Zdieľať
srbsko PRIŠTINA 8. augusta (WEBNOVINY) - Srbskí predstavitelia v nedeľu potvrdili, že barikády z ciest smerujúcich ku sporným priechodom na kosovsko-srbských hraniciach zmiznú.


Stalo sa po rokovaniach so samotným srbským prezidentom Borisom Tadičom, pričom ide o reakciu na piatkovú dohodu medzi Kosovom, Srbskom a NATO.

Barikády na komunikáciách vedúcich k priechodom Jarinje a Brnjak postavili etnickí Srbi žijúci na severe Kosovo, ktorí neuznávajú vládu v Prištine. Zablokovaním ciest reagovali na obchodné embargo, ktoré Kosovčania uvalili na srbské výrobky. Kosovský premiér Hashim Thaci v piatok večer oznámil, že Priština a NATO dosiahli dohodu o ďalšom fungovaním hraničných priechodov.

Dohoda označuje sporné prechody Jarinje a Brnjak za ochrannú zónu pod kontrolou síl NATO v Kosove (KFOR). Tie budú kontrolovať prúdenie tovaru a vozidiel cez priechody do polovice septembra s tým, že embargovaný srbský tovar bude môcť hranicu prekročiť iba z humanitárnych dôvodov, nie pre obchodné účely.NATO vyslala k priechodom Brnjak a Jarinje svojich vojakov pred viac ako týždňom v snahe upokojiť napätú situáciu v severnej časti Kosova. Aliancia tak urobila v reakcii na útok maskovaných etnických Srbov, ktorí prinútili kosovských policajtov strážiacich priechody k úteku. Incident bol ďalším pokračovaním aktuálneho napätia medzi Belehradom a bývalou juhosrbskou provinciou Kosovo. Všetko podnietil júlový zákaz dovozu srbských výrobkov do Kosova, ktorým Priština reagovala na srbské odmietanie kosovských colných pečiatok.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KLAUS: Amerika si nechce uťahovať opasok
<< predchádzajúci článok
Východu a stredu Slovenska hrozia silné búrky s krúpami