Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. septembra 2013

Barroso verí vo vyriešenie cyperskej otázky na októbrových rokovaniachJosé Manuel BarrosoZdieľať
José Manuel Barroso Foto: FOTO TASR/AP
Brusel 18. septembra (TASR) - Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes v Bruseli predsedal schôdzi pracovnej skupiny pre Cyprus. Účastníci posúdili situáciu pred očakávaným októbrovým obnovením rokovaní o znovuzjednotení rozdeleného ostrova.


Skupina tiež preskúmala parametre technického poradenstva, ktoré EK poskytne pre rokovací proces pod záštitou OSN.

Pracovná skupina vyjadrila plnú podporu pre generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna a pre jeho osobitného poradcu, ktorí by chceli doviesť dlhodobý proces zmierovania do úspešného konca.

"Pevne verím, že nastala skutočná príležitosť na vyriešenie cyperského problému raz a navždy. Očakávam veľa od komplexných rokovaní, ktoré sa obnovia v októbri a verím, že rokovania povedú k podstate veci. Vyzývam preto všetky zainteresované strany, aby vytvorili priaznivú atmosféru," povedal Barroso.

Vyjadril pritom nádej, že prínosy vyplývajúce zo zjednotenia ostrova prevážia nad prípadnými ústupkami, ktoré budú musieť urobiť cyperskí Gréci i Turci.

"Je preto dôležité pripraviť verejnosť na nevyhnutné kompromisy a zabezpečiť zapojenie občianskej spoločnosti do tohto procesu," upozornil Barroso.

Pracovná skupina pre Cyprus bola založená na Barrosov podnet v januári 2009 ako prostriedok EK na podporu rokovaní o urovnaní dlhodobého konfliktu. Predseda komisie v júli 2012 vymenoval Pietera Van Nuffela ako svojho osobného zástupcu pri sprostredkovateľskej misii OSN na Cypre. Vedúcim misie OSN je Alexander Downer, osobitný poradca generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dedinou roka 2013 sa stali Malé Dvorníky
<< predchádzajúci článok
Na vyradenie neexistujúcich vozidiel bude stačiť čestné vyhlásenie

Barroso verí vo vyriešenie cyperskej otázky na októbrových rokovaniach - diskusné fórum čitateľov