10. marca 2008

BASKETBAL-NBA: Druhým istým postupujúcim Detroit

Suns porazili obhajcu titulu zo San Antonia 94:87, Lakers prehrali doma so Sacramentom 113:114

Druhými istými postupujúcimi do play off ročníka 2007/2008 sa v nedeľu v zámorskej NBA stali vďaka víťazstvu nad Chicagom v pomere 116:109 basketbalisti Detroit Pistons. Tím z pobrežia jazera Michigan tak nebude chýbať vo vyraďovacích súbojoch siedmy raz v rade. V úspešnom zápase s Bulls však trénera Flipa Saundersa vystrašilo zranenie Tayshauna Princa po faule Larryho Hughesa v tretej časti hry.

"Necítil som si ruku a vedel som, že to môže znamenať veľký problém. Myslel som si, že budem musieť pri následných trestných hodoch strieľať jednou rukou. Nazbieral som však dostatok energie, hneď nato som strelil aj trojku a veľmi sa mi uľavilo," opísal svoje pocity zo zle vyzerajúceho zranenia 28-ročný krídelník. "Tayshaun dohrá zápas za každých okolností, je to ozajstný bojovník," pochválil svojho spoluhráča s 34 bodmi najlepší strelec zápasu Chauncey Billups, ktorý po jeho páde na palubovku vidiac ho zvíjať sa v bolestiach ihneď mával smerom k lavičke. "Keď som ho videl na zemi, vyzeral naozaj zle a chcel som preto čo najskôr zalarmovať lekárov," povedal Billups.
V kolísavej forme hrajúci Phoenix Suns dokázali po prehrách v Denveri a doma s Utahom poraziť tímovým výkonom obhajcu titulu zo San Antonia 94:87. Pre Shaquilla O`Neala to bol 10. zápas v drese "sĺnk" a 36-ročný pivot v ňom zaznamenal 14 bodov a 16 doskokov. Nezastaviteľný 216 centimetrov vysoký a 147 kilogramov vážiaci pivot bojoval o každú loptu, čo okúsil na vlastnej pere aj fanúšik sediaci v tretej rade od ihriska, keď sa O`Neal snažil chytiť stratenú loptu. "Myslím si, že som trafil nejakého chlapa. Snažil som sa vyhnúť deťom," vyjadrila sa k inkriminovanému momentu jednotka draftu z roku 1992. "V Západnej konferencii je veľa tímov veľkého formátu. Získali sme hráča so skúsenosťami pri získavaní titulov. Jedna výhra samozrejme neznamená, že sme s prácou už hotoví. Sme však na dobrej ceste a kým začne play off, mohlo by to fungovať," vyjadril sa k výkonu Steve Nash, ktorý strelil 19 bodov a prihral na 14 košov svojich spoluhráčov. Na mysli mal pri tom práve O`Neala a jeho 4 tituly, ktoré dokázal vo svojej doterajšej kariére získať.
Líder výrazne vyrovnanejšej Západnej konferencie prehral na domácom ihrisku v kalifornskom derby so Sacramentom, ktoré Lakers oplatilo utorňajšiu prehru z vlastného ihriska. Po dominancii Kings v druhej štvrtine a Lakers po prestávke sa zápas napokon rozhodoval v posledných sekundách, keď Beno Udrih zariadil dvoma trestnými hodmi 4,6 sekundy pred koncom vedenie hostí v pomere 114:113 a následne po oddychovom čase domáceho tímu sa o rozhodujúcu strelu z piatich metrov cez dvojnásobný blok pokúsil Kobe Bryant, lopta sa však súčasne so sirénou iba odrazila od obruče.
V Toronte domácich Raptors zaskočil v prvej 12-minútovke Seattle, jediný kanadský tím v súťaži sa však spamätal a napokon zvíťazil 114:106. Výborným výkonom sa opäť predviedol Slovinec Radoslav "Rasho" Nesterovič so 17 bodmi a 6 asistenciami. "Rasho je profík. Nikdy sa na nič nesťažuje a vždy je pripravený hrať. To sú veci, ktoré by sa mnohí mladí hráči mali od neho naučiť," pochválil svojho 31-ročného zverenca tréner Sam Mitchell.
V poslednom stretnutí nedeľňajšieho večera dominovali na ihrisku Milwaukee hráči Philadelphie, ktorí si vybrali pomyselný oddychový čas iba v tretej štvrtine a zvíťazili 119:97.

Výsledky - nedeľa:
Toronto - Seattle 114:106
Najviac bodov: A. Parker 23, Nesterovič 17, Bargnani 16 - Wilcox 28 (10 doskokov), Durant 20, E. Watson 14, štvrtiny: 24:31, 30:27, 35:21, 25:27, 19 800 divákov

Milwaukee - Philadelphia 97:119
Najviac bodov: Villanueva 25, Redd 19, Ch. Bell 15 - T. Young 22, Dalembert 18 (10 doskokov), A. Miller 16, štvrtiny: 22:33, 21:32, 31:23, 23:31, 16 437 divákov

Phoenix - San Antonio 94:87
Najviac bodov: Nash 19 (14 asistencií), G. Hill 18, Stoudemire 16 (11 doskokov) - Ginobili 22, T. Parker 21, Duncan 17 (10 doskokov), štvrtiny: 22:25, 23:23, 24:22, 25:17, 18 422 divákov

Detroit - Chicago 116:109
Najviac bodov: Billups 34, Hamilton 23, Prince 21 - B. Gordon 27, Deng 21, Noah 15, štvrtiny: 29:19, 25:24, 27:35, 35:31, 22 076 divákov

Los Angeles Lakers - Sacramento 113:114
Najviac bodov: Bryant 26, P. Gasol 25, Odom 16 (10 doskokov) - Udrih 25 (10 asistencií), Kevin Martin 21, Artest 17, štvrtiny: 30:31, 30:40, 29:21, 24:22, 18 997 divákov