16. februára 2009

BASKETBAL-NBA: Kobe a Shaq priviedli Západ k triumfu v Zápase hviezd

58. Zápas hviezd vo Phoenixe sa niesol v znamení dominancie bývalých spoluhráčov z LA Lakers Kobeho Bryanta a Shaquilla O'Neala, ktorí si spoločne vyslúžili aj trofej pre MVP+VIDEO

V 58. Zápase hviezd zámorskej basketbalovej NBA vo Phoenixe dominovali hráči Západnej konferencie na čele s dvojicou bývalých spoluhráčov z Los Angeles Lakers Kobe Bryant, Shaquille O’Neal. Prvý menovaný nastrieľal 27 bodov, populárny center Suns pridal 17 bodov za necelých 11 minút na palubovke a "domáci“ Západ vysoko prestrieľal svojho súpera 146:119. Bryant a Shaq si za svoje vystúpenie spoločne vyslúžili trofej pre najužitočnejšieho hráča Zápasu hviezd, pre oboch to bolo už tretie takéto ocenenie.

"Bolo to ako za starých čias, ktoré mi chýbajú. Kobe ma na palubovke neustále hľadal, najmä keď sme začali hrať clonu a mňa bránil Rashard Lewis,“ povedal po stretnutí Shaquille O’Neal, ktorý už vychádza s bývalým spoluhráčom dobre, hoci niekoľko rokov po jeho odchode z Lakers sa spolu ani nerozprávali. "Kombinácia týchto dvoch hráčov je smrteľná. Videli sme to v tomto stretnutí a boli sme toho svedkami aj v minulosti. Teraz sú obaja tam, kde sú, ale keby ostali spolu, nik nevie, koľko prsteňov už mohli mať na rukách a nohách,“ poznamenal kormidelník Východu Mike Brown.
"Shaq" sa v exhibícii objavil po minuloročnej pauze, keď predtým ťahal sériu 14 účastí v rade. O to viac si prestížny duel užíval a divákom ukázal aj svoje tanečné schopnosti. "Ešte nikdy som nevidel, aby MVP Zápasu hviezd odohral iba 11 minút. No nikto nemôže spochybniť jeho výrazný vplyv na celý súboj,“ podotkol kouč Západnej konferencie Phil Jackson.
Najlepším strelcom Východu bol s 20 bodmi vlaňajší MVP LeBron James, o dva body menej nastrieľala dvojica Dwyane Wade, Paul Pierce. Zaujímavosťou je určite nula na konte Joa Johnsona, ktorý strávil na palubovke viac ako 21 minút (štvrtá najvyššia minutáž v tíme Východu), no okrem bodov si nepripísal ani jeden doskok ani asistenciu. O nevydarenom stretnutí v podaní hráčov Východu hovorí aj fakt, že strieľali z poľa so 47% úspešnosťou, čo je pri takmer žiadnych obranách v takýchto dueloch žalostne málo. Naproti tomu basketbalisti Západu sa predviedli 61,3% úspešnosťou streľby.

Výsledok:
Západná konferencia - Východná konferencia 146:119
Zostavy a body: Paul 14 /14 asistencií/, Bryant 27, Stoudemire 19, Duncan 6, Jao 2 (S. O’Neal 17, P. Gasol, Roy a T. Parker po 14, Nowitzki 8, David West 6, Billups 5) - Iverson 2, Wade 18, L. James 20, Garnett 12, D. Howard 13 (Pierce 18, Mo Williams 12, Lewis a R. Allen po 8, Harris 6, Granger 2, J. Johnson 0).
Doskoky: 51:38, asistencie: 37:21, trojky: 4/14 - 8/34, fauly: 17 - 12, štvrtiny: 34:27, 38:40, 38:24, 36:28, 16 382 divákov.