27. februára 2008

BASKETBAL-NBA: Türkoglu rozhodol o víťazstve Orlanda v New Jersey

Lakers i Rockets predĺžili svoje víťazné série, Kalifornčania zvíťazili nad Portlandom v deviatom zápase v rade, Texasania pri svojom 13. triumfe zahanbili Wizards

Turecký reprezentant v drese Orlando Magic Hedo Türkoglu v utorok v zámorskej NBA opätovne potvrdil, aký dôležitý dokáže byť pre svoj tím v rozhodujúcich fázach vyrovnaných zápasov. Vo štvrtej časti duelu na ihrisku New Jersey totiž strelil 17 zo svojich celkovo 25 bodov a výrazne sa tak pričinil o víťazstvo Magic v pomere 102:92. "Máme v neho veľkú dôveru. Dostáva veľa príležitostí a dokáže ich náležite zužitkovať v situáciách, keď sa láme chlieb," pochválil svojho zverenca tréner Stan Van Gundy. "Keď príde môj čas, som vždy pripravený splniť svoju úlohu v zápase. Som rád, že som dnes tímu pomohol k víťazstvu," vyjadril sa k svojmu účinkovaniu na ihrisku 28-ročný krídelný hráč, ktorý vo svojich pozápasových komentároch vyzdvihol hru Rasharda Lewisa v tretej časti hry. Rovnako starý hráč operujúci na druhom krídle v konečnom účtovaní zaznamenal tak isto ako rodák z Istanbulu 25 bodov. Nezanedbateľný bol aj výkon Dwighta Howarda s impozantným 50. double-double v sezóne.

Najdlhšie pozitívne série majú aktuálne na konte hráči LA Lakers a Houston Rockets. Lakers zvíťazili doma nad Portlandom už v deviatom zápase v rade, Houston bez Jao Minga v zostave zdecimoval Washington a natiahol svoju šnúru víťazstiev už na 13 zápasov. V zápase Lakers proti Trail Blazers bol najdôležitejším mužom na ihrisku ako obvykle Kobe Bryant, ktorý k 30 bodom pridal aj 9 doskokov a 7 asistencií. "Hráč je naozaj špičkový, ak pozitívne ovplyvňuje svojou hrou aj spoluhráčov. V Kobeho hre možno vidieť jasnú snahu o pozdvihnutie hry svojich kolegov," vysvetlil prednosti v hernom prejave jedného z kandidátov na koncoročnú MVP trofej tréner Phil Jackson. Lakers zaokrúhlili svoj počet víťazstiev na 40, zaostávajúc tak za svojou minulosezónnou konečnou bilanciou 25 zápasov pred záverom základnej časti iba o dve výhry. Dôvodom tohto zlepšenia je podľa Bryanta široký káder mužstva. "Podľa môjho názoru máme najlepšiu lavičku v lige. Chalani hrajú na vysokej úrovni, strieľajú množstvo košov," vyjadril sa 29-ročný rodák z Philadelphie.
Rozbehnutý Houston sa bude musieť zvyšok sezóny vyrovnať s absenciou Jao Minga laborujúceho s únavovou zlomeninou ľavého chodidla. Svoj prvý duel bez neho však Rockets zvládli famózne a Washingtonu dovolili pri 25-bodovom výprasku streliť iba sezónne minimum 69 bodov. Na mieste 27-ročného čínskeho reprezentanta nastúpil vôbec prvýkrát v sezóne 41-ročný veterán Dikembe Mutombo, ktorého neskôr pod košom vystriedal nováčik Carl Landry. Draftová štvorka z roku 1991 stihla za 23 minút na ihrisku streliť štyri body. "Verím, že som tomuto zápasu dodal to správne tempo, ktoré chalani nasledovali," vyjadril sa k svojej hre rodák z Konga. Wizards si v prvom polčase chabým 23-bodovým výkonom utvorili negatívny klubový rekord. "Prvý polčas sme v obrane odohrali najlepšie, ako vieme. Za ťažký a zvládnutý nástup do zápasu treba Dikembeho určite pochváliť," vyjadril sa k výkonu svojho mužstva v prvej polovici duelu tréner Rick Adelman.
V ďalších utorkových zápasoch sa zrodilo niekoľko prekvapení. Najväčším z nich bolo víťazstvo druhého najhoršieho tímu súťaže nad jedným z najlepšie brániacich tímov, keď si Minnesota s Utahom najmä skvelým ofenzívnym výkonom v poslednej časti hry poradila v pomere 111:100. O prekvapení možno hovoriť aj v dueli Milwaukee s Clevelandom, v ktorom domáci zásluhou 37 bodov Mo Williamsa a rozhodujúcej trojky Michaela Redda zvíťazili 105:102. Ďalším víťazným nižšie postaveným tímom bolo Miami, ktoré ukončilo svoju 11-zápasovú sériu prehier vynikajúcim výkonom pri víťazstve 107:86 nad Sacramentom. V posledných dvoch dueloch favoriti nezaváhali, Phoenix vyhral v Memphise v bodovo najbohatšom súboji utorkového programu 127:113 a Golden State zvládli zápas so Seattlom a na konci sa tešili z víťazstva 105:99.

Výsledky - utorok:
New Jersey - Orlando 92:102
Najviac bodov: V. Carter 26, R. Jefferson 20, Boone 12 (11 doskokov) - Türkoglu a Lewis po 25, D. Howard 17 (10 doskokov), štvrtiny: 23:20, 20:24, 24:26, 25:32, 14 847 divákov

Miami - Sacramento 107:86
Najviac bodov: Marion 24, Haslem 17, Wade 15 - Hawes 16, Kevin Martin a Artest po 14, štvrtiny: 30:32, 28:20, 31:11, 18:23, 19 243 divákov

Milwaukee - Cleveland 105:102
Najviac bodov: Mo Williams 37, Redd 25, Bogut 16 - L. James 36, Szczerbiak 13, Joe Smith a Damon Jones po 12, štvrtiny: 25:28, 32:25, 20:27, 28:22, 15 346 divákov

Memphis - Phoenix 113:127
Najviac bodov: Gay 36, Navarro 23, Warrick 16 (11 doskokov) - Nash (13 asistencií) a Stoudemire po 25, G. Hill 23, štvrtiny: 23:28, 30:33, 36:29, 24:37, 13 482 divákov

Minnesota - Utah 111:100
Najviac bodov: A. Jefferson (10 doskokov) a McCants po 22, Foye a Gomes (11 doskokov) po 20 - Boozer 34, Deron Williams 18, Okür 11 (11 doskokov), štvrtiny: 27:25, 25:22, 20:25, 39:28, 15 009 divákov

Houston - Washington 94:69
Najviac bodov: Head 18, Scola 14, Alston 13 - Jamison 18, N. Young 16, Pečerov 11, štvrtiny: 24:12, 27:11, 17:26, 26:20, 15 768 divákov

Golden State - Seattle 105:99
Najviac bodov: M. Ellis 30, B. Davis 20 (10 asistencií), S. Jackson 17 - Durant a J. Green po 21, Collison 20 (13 doskokov), štvrtiny: 27:32, 26:25, 27:17, 25:25, 19 412 divákov

Los Angeles Lakers - Portland 96:83
Najviac bodov: Bryant 30, Farmar 21, P. Gasol 15 (10 doskokov) - Aldridge 24, T. Outlaw 18, Blake 17, štvrtiny: 17:27, 27:24, 23:14, 29:18, 18 997 divákov