30. augusta 2012

Basketbalisti nevyhrali ani v šiestom kvalifikačnom zápase

Slovenskí basketbaloví reprezentanti prehrali aj vo svojom šiestom vystúpení v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2013, keď vo štvrtok v Leviciach podľahli Estóncom 70:84 ...

basketbal slovensko estonsko LEVICE 30. augusta (WEBNOVINY) - Slovenskí basketbaloví reprezentanti prehrali aj vo svojom šiestom vystúpení v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2013, keď vo štvrtok v Leviciach podľahli Estóncom 70:84 (32:43).

Zverenci Petra Bálinta, ktorí nastúpili bez rozohrávača Romana Marka, týmto duelom ukončili šnúru piatich domácich stretnutí.

Na Slovákov čaká v závere kvalifikácie štvorzápasový "trip" na palubovkách súperov, odštartujú ho v nedeľu 2. septembra súbojom na Islande v Reykjavíku (17.45 SELČ).

Výsledok - štvrtok - A-skupina:

Slovensko - Estónsko 70:84 (15:21, 17:22, 21:18, 17:23)

Zostava a body SR: Gavel 35 (4 trojky), Vojtek 7, Baťka 6, Sýkora 3, Bílik 0 (Pandula 11, Vido 4, Mrviš a Nuber po 2, Morávek 0)
Najviac bodov Estónska: Vene 16, Talts 15 (16 doskokov), Dorbek 12
TH: 21/12 - 23/16, fauly: 23 - 24, trojky: 8 - 8

Slováci viedli iba v úvodnej štvrtine - 3:0, 8:6 a 11:10. Inkasovali v nej však tri trojky, čo bola očakávaná najväčšia hrozba od súperovho mužstva, a tak v 9. min zaostávali 11:18.

Po ďalšej úspešnej strele spoza trojkového oblúka v 12. min získali Estónci po prvý raz dvojciferný náskok - 25:15. Pred obrátkou narástol aj na 17 bodov (36:19), no zverenci Petra Bálinta z neho do konca prvého polčasu stihli ukrojiť (32:43).

Vojtekova trojka v 28. min znamenala zníženie na 50:57, ale ešte v tretej časti hry bol rozdiel v skóre na chvíľu znova dvojciferný - 50:61. Vtedy však domáci reprezentanti odštartovali "stíhaciu jazdu" a 9-bodovou šnúrou sa v 32. min dostali na dostrel - 59:61.

Estónsko tento nápor odrazilo šiestimi bodmi v sérii a v 35. min Arbet znova trojkou upravil na 72:61 z pohľadu hostí a upokojil svoj tím. Rozhodujúci 14-bodový náskok 78:64 mala reprezentácia z Pobaltia v 38. min.

Peter Bálint (tréner SR): "Našim hráčom nemožno uprieť snahu, bojovali, utvorili si aj dobré strelecké pozície, ale ich, žiaľ, nepremieňali. Gavelov výkon bol aj v tomto stretnutí výborný, ale znova bol osamotený. Nik z ostatných sa k nemu nepridal. Chvíle, keď sme znižovali súperov náskok, sme nezvládli na doskoku. Nemáme pivota, ktorý by si vedel pod košom urobiť poriadok. Ak by sme mali aspoň troch Gavelov, mohli by sme hrať s ostatnými tímami v našej skupine vyrovnané partie."

Anton Gavel (kapitán SR): "Škoda, že sme museli sťahovať veľký, až 17-bodový náskok hostí. Keď sme sa dotiahli na rozdiel dvoch v poslednej štvrtine, už nám odchádzali sily. Súper trestal naše chyby."

Zostávajúci program stretnutí mužskej basketbalovej reprezentácie SR v kvalifikácii o postup na ME 2013 (časy sú SELČ):

2. septembra: Island - Slovensko (Reykjavík, 17.45)
5. septembra: Srbsko - Slovensko (Zrenjanin, 20.30)
8. septembra: Izrael - Slovensko (Tel Aviv, 20.00)
11. septembra: Čierna Hora - Slovensko (Podgorica, 20.30)