07. januára 2009

Beck v osemfinále v Dauhe nestačil na Nadala

Slovenský tenista Karol Beck skončil svoje účinkovanie na turnaji ATP 250 Qatar ExxonMobil Open 2009 v katarskej Dauhe (dotácia 1 110 250 USD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) v osemfinálovom 2. kole dvojhry. ...

DAUHA 7. januára (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Karol Beck skončil svoje účinkovanie na turnaji ATP 250 Qatar ExxonMobil Open 2009 v katarskej Dauhe (dotácia 1 110 250 USD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) v osemfinálovom 2. kole dvojhry. Úspešný kvalifikant podľa predpokladov v stredajšom súboji o postup do štvrťfinále nestačil na terajšiu svetovú jednotku, Španiela Rafaela Nadala, ktorému podľahol za 61 minút hladko 1:6, 2:6. Beck, kedysi 36. hráč rebríčka ATP, nebol najlepšiemu hráčovi súčasnosti rovnocenným protivníkom. V prvom sete hneď v úvode stratil svoje podanie, keď najmä po druhom servise ho päťnásobný grandslamový šampión zatláčal do defenzívy. Nadal ťažil z výborného servisu, ale aj z množstva nevynútených chýb svojho slovenského súpera, ktorého v úvodnom dejstve nepustil ani k jednému brejkbalu. Beck celkovo v tomto stretnutí urobil 27 nevynútených chýb. Aká-taká šanca na zvrat blikla 26-ročnej slovenskej jednotke na začiatku druhého setu, keď Beck aj s prispením súperovej dvojchyby vzal Nadalovi servis a vzápätí potvrdil brejk - 2:0. Vzápätí však ľavák z Manacoru na Malorke prepol na vyšší rýchlostný stupeň a jeho protivníkovi nepomohla ani sympatická snaha o ofenzívny prejav. Nadal uhral bez väčších problémov šesť gemov v rade a napokon hladko postúpil do štvrťfinále proti Francúzovi Gaelovi Monfilsovi. "Som šťastný, pretože to je dôležité víťazstvo. Včera i dnes som hral dobre. Ťažko povedať, či som blízko k mojej optimálnej forme. Vždy je zložité vyhodnotiť niečo takéto a vyhlásiť, do akej miery sa výkon blíži k vrcholnému," uviedol šampión z Roland Garros, Wimbledonu i pekinských OH 2008 Nadal. Rodený Zvolenčan Beck, ktorému patrí v úvode roka 144. priečka v rebríčku ATP pre nasadzovanie, môže napriek prehre s Nadalom hodnotiť svoje účinkovanie v Dauhe vysoko pozitívne. Spolu s troma víťaznými súbojmi z kvalifikácie a postupom do 2. kola hlavnej súťaže si z areálu Khalifa International Tennis Complex v lokalite Al Dafna odnáša štyri víťazné zápasy, šek na 16 400 USD, 32 bodov do rebríčka ATP a tiež veľa sebavedomia do ďalších zápasov. Pre Becka bolo podujatie v Dauhe po dopingovej afére návratom do hlavnej súťaže na hlavný okruh ATP od októbra 2005, keď účinkoval medzi najlepšími na turnaji v ruskom Petrohrade. Dvojhra - 2. kolo (osemfinále): Rafael Nadal (1-Šp.) - Karol Beck (SR) 6:1, 6:2 SITA, AP

Na čele Rely Dakar Coma a Al Attiyah, Jakeš v stredu 26.