Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. januára 2014

Behýl apeluje na nezávislých kandidátov, aby zosúladili svoje aktivityNezávislí občianski kandidáti na post prezidenta by mali zosúladiť svoje aktivity tak, aby sa prezidentom nestal politický kandidát, ani "falošný politik maskujúci sa do plášťa pozície nezávislého". ...Zdieľať
Bratislava 12. januára (TASR) - Nezávislí občianski kandidáti na post prezidenta by mali zosúladiť svoje aktivity tak, aby sa prezidentom nestal politický kandidát, ani "falošný politik maskujúci sa do plášťa pozície nezávislého". Pre TASR to dnes vyhlásil občiansky prezidentský kandidát Jozef Behýl.

Na snímke kandidát na post prezidenta Slovenskej republiky Jozef Behýl Foto: TASR/Martin Baumann

"Za veľmi pozitívne považujem najmä podanie kandidačných listín nezávislými kandidátmi bez akejkoľvek podpory politických strán," konštatuje Behýl. "Podľa môjho názoru je však nevyhnutné, aby sa aktivity nezávislých kandidátov, za ktorých považujem okrem seba aj Andreja Kisku a Viliama Fischera, zosúladili a neboli bezhlavo namierené proti sebe," dodáva.

"Považujem za potrebné zabrániť bratovražednému boju nezávislých kandidátov na funkciu prezidenta, a preto vyzývam týchto nezávislých kandidátov, bez podpory politických strán, na vzájomné rokovania v záujme dosiahnutia jednotného postupu slobodných a uvedomelých občanov proti partokracii, klientelizmu a záujmom finančných skupín," vyhlásil Behýl. Dodal, že ak nezávislí kandidáti nájdu spoločnú reč a ponúknu občanom skutočnú politickú alternatívu, prezidentom sa nestane politický kandidát, ale "skutočne nezávislý kandidát zastupujúci záujmy občanov".

Do boja o Prezidentský palác sa prihlásilo dovedna 15 kandidátov. Ich kandidatúry sa preverujú. Ak splnia všetky podmienky, bude mať Slovensko podľa hovorcu predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Chovanca rekordný počet prezidentských kandidátov.

Na prezidentské kreslo kandiduje 15 osobností


Oficiálnymi prezidentskými kandidátmi sú nateraz premiér Robert Fico (Smer-SD), filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), poslanec NR SR za SaS Peter Osuský, Jozef Behýl a expolitik Milan Kňažko.

Kandidatúru s petičnými hárkami podali aj nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, nominant SMK Gyula Bárdos, Milan Melník, kardiológ Viliam Fischer, Stanislav Martinčko, kandidát KSS Ján Jurišta, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko a poslankyňa NR SR Helena Mezenská z OĽaNO.

Voľba prezidenta SR je priama a dvojkolová. Prvé kolo sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, kedy sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za pochybenie v kauze bankomatová mafia hrozí sudcovi trest
<< predchádzajúci článok
Na Dunaji pri Čunove mohla verejnosť pozorovať orliaky morské

Behýl apeluje na nezávislých kandidátov, aby zosúladili svoje aktivity - diskusné fórum čitateľov