Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. mája 2010

Belehrad chce rozdeliť KosovoBelehrad má v pláne oddeliť časť Kosova obývanú prevažne Srbmi od zvyšku krajiny. Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na vysoko postavených nemenovaných diplomatov ...Zdieľať
kosovo Foto: SITA/AP


PRIŠTINA/BELEHRAD 6. mája (WEBNOVINY) - Belehrad má v pláne oddeliť časť Kosova obývanú prevažne Srbmi od zvyšku krajiny. Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na vysoko postavených nemenovaných diplomatov informoval kosovský denník Koha Ditore. Plán by údajne znamenal, že konflikt medzi oboma krajinami nebude mať víťaza.

"Diplomatické zdroje z niektorých západných krajín tvrdia, že počas súkromných rozhovorov na najvyššej úrovni Srbsko požadovalo rozdelenie Kosova," uviedli noviny citujúce anonymné zdroje a dodávajú, že táto myšlienka vyšla zo strany srbského ministerstva zahraničných vecí a kancelárie prezidenta. Nápad však už údajne odmietli krajiny ako Francúzsko, Nemecko a Spojené štáty. "Opýtali sme sa srbských predstaviteľov, prečo chcú rozdelenie Kosova. Odpovedali, že chcú, aby prišlo k obojstranne výhodnej situácii, ktorá by znamenala, že ani Albánci, ani Srbi by nevyhrali všetko, ale každý by vyhral niečo," cituje kosovský denník svoj zdroj.

Kosovo sa odtrhlo od Srbska vo februári 2008 a odvtedy jeho nezávislosť uznalo 65 krajín vrátane USA a väčšiny členských štátov EÚ. Srbsko však Kosovo stále považuje len za svoju južnú provinciu, v čom ju podporuje jeho tradičný spojenec Rusko. O zrušenie nezávislosti Kosova sa Belehrad snaží aj pred súdom OSN s odôvodnením, že ide o porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady. Od konca vojny v rokoch 1998 až 1992 predovšetkým v severnom Kosove a v meste Mitrovica žije stále veľká komunita Srbov, ktorá neuznáva úrady v Prištine.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svetový deň pohybu bude 10. mája
<< predchádzajúci článok
10. mája bezplatná kontrola materských znamienok

Belehrad chce rozdeliť Kosovo - diskusné fórum čitateľov