Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

15. januára 2019

Bez správneho použitia bezpečnostného pásu airbag stráca účinnosť



Bezpečnostné pásy v osobných automobiloch zachránili pri nehodách už množstvo ľudských životov. Dnes už myslí na povinnosť pripútať sa väčšina slovenských ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 15. januára (TASR) - Bezpečnostné pásy v osobných automobiloch zachránili pri nehodách už množstvo ľudských životov. Dnes už myslí na povinnosť pripútať sa väčšina slovenských vodičov, bohužiaľ, nie všetci to robia správne.


Ako ukázali výsledky analýz viac ako tisícky reálnych dopravných nehôd, ktoré robili experti tímu Výskumu dopravnej bezpečnosti automobilky Škoda, bezpečnostné pásy sú najúčinnejšie do rýchlosti 50 km/h. Ich efekt sa odvíja od druhu zrážky. V prípade čelného nárazu je účinnosť pásu 43 %, v prípade bočného nárazu 39 %, pri strete zozadu 49 % a pri prevrátení vozidla až 77 %. Nejde len o samotný návyk pripútať sa pred každým rozbehnutím vozidla, ale aj o to, ako sa tento automatický a samozrejmý úkon vykoná.

"Pred samotnou jazdou je dôležité nastaviť si vhodnú výšku pásu, poriadne ho dotiahnuť a správne nastaviť opierku hlavy. Vzdialenosť sedadla od pedálov by mala byť taká, aby pri zošliapnutí pedálov ostali nohy pokrčené v kolenách. Výškové nastavenie sedadla sa musí upraviť tak, aby mal vodič dobrý výhľad a medzi hlavou a stropom by mala vždy ostať medzera, veľká minimálne ako zovretá päsť. Volant sa správne drží v polohe 'trištvrte na tri', a to s pokrčenými lakťami. Táto poloha poskytuje vodičovi najlepšie podmienky pre vyhýbacie manévre," radí vedúci tímu Výskumu dopravnej bezpečnosti v Škoda Auto Jiří Haman.

Bezpečnostný pás je podľa neho potrebné nastaviť tak, aby neviedol cestujúcemu cez krk, ale cez rameno. Pás vedúci cez krk by mohol spôsobiť závažné rezné poranenie v mieste, kde vedú tepny. V spodnej časti musí pás viesť cez panvovú kosť, nie brucho. "Pás sa preto snažíme stiahnuť čo najnižšie. Po zapnutí by mal pás pevne priliehať k telu. Mnohým je to nepríjemné, ale v prípade nárazu uvoľnený pás nezachytí telo okamžite, a to bude pokračovať k čelnému sklu vysokou rýchlosťou oveľa dlhšiu dobu. Tým viac sa priblíži k vybuchujúcemu airbagu a to je nebezpečné," upozorňuje Haman.

Veľa ľudí si pás úmyselne povoľuje v oblasti pásu, ženy zase často pás držia rukou, aby ich netlačil do pŕs. V takom prípade pás zafunguje až so značným oneskorením, telo nezastaví a zvyšuje sa riziko zranenia nielen od airbagov, ale aj od samotného bezpečnostného pásu.


 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z. Šulajová: Príbeh pre dospelých mi dal voľnosť, krídla
<< predchádzajúci článok
SERIÁL: Vrch Železník ukrýval najväčšie ložisko železa v celom Uhorsku

Bez správneho použitia bezpečnostného pásu airbag stráca účinnosť - diskusné fórum čitateľov