12. februára 2012

Biatlonistkám sa vo Fínsku nedarí. Kuzminová je desiata

V stíhacích pretekoch žien na 10 km, ktorými sa vo fínskom Kontiolahti skončilo predposledné 8. kolo Svetového pohára 2011/12 v biatlone, zvíťazila domáca Kaisa Mäkäräinenová. O viac ako pol ...

kuzminova KONTIOLAHTI 12. februára (WEBNOVINY) - V stíhacích pretekoch žien na 10 km, ktorými sa vo fínskom Kontiolahti skončilo predposledné 8. kolo Svetového pohára 2011/12 v biatlone, zvíťazila domáca Kaisa Mäkäräinenová. O viac ako pol minúty za ňou zaostala víťazka sobotného šprintu Magdalena Neunerová z Nemecka, tretiu priečku z rýchlostných pretekov obhájila Darja Domračevová z Bieloruska.

Slovenkám sa preteky príliš nevydarili. Anastasia Kuzmninová uzatvárala elitnú desiatku, keď si trať predĺžila až o 6 trestných okruhov (spolu 900 m), Janka Gereková bola len o málo úspešnejšia , keď nechala stáť štyri terče a finišovala devätnásta.

Dvadsaťdeväťročná Mäkäräinenová vybiehala na trať ako druhá, mala však líderku Neunerovú na dohľad. Po tretej streľbe - prvej v stoji si pozície vymenili. Obhajkyňa hlavnej trofeje z predchádzajúcej sezóny zvládla posledné dve strelecké položky bezchybne a piatykrát v kariére, druhýkrát v sezóne sa tešila z prvenstva. Malo pre ňu zvláštnu príchuť, pretože ho premiérovo dosiahla na „svojich“ tratiach, na ktorých vyrástla na hviezdu prvej veľkosti. Neunerová sa šiestykrát v rade postavila na pódium pre medailistky. O najvyšší stupienok sa pripravila na strelnici, keď si k bežeckej trati pridala aj štyri trestné 150 m dlhé okruhy.

Kuzminovej nevyšla streľba

Anastasia Kuzminová štartovala ako piata, ale streľba v ľahu jej absolútne nevyšla. Po oboch položkách musela ísť na dva trestné okruhy, na dvoch streľbách v stoji si pridala ešte po jednom okruhu. V elitnej desiatke sa udržala len vďaka tradične skvelému bežeckému výkonu. V celkovej klasifikácii SP sa posunula o jedno miesto vyššie, je deviata.

Janka Gereková mala šancu na prienik do TOP 10, ale už na prvej streľbe sa jej sen rozplynul. Nechala na nej stáť dva terče a prepadla sa až na koniec tretej desiatky štartového poľa. So štyrmi trestnými okruhmi sa však nakoniec udržala medzi najlepšou dvadsiatkou. Devätnáste miesto nie je žiadny prepadák, ale 27-ročná Liptáčka už naznačila, že môže smelšie myslieť na ešte kvalitnejšie umiestnenia. V celkovom poradí bojov o krištáľový glóbus urobila ďalší krôčik k tridsiatke najlepších. Na marcové MS do Ruhpoldingu pocestuje ako 34.

Výsledky - stíhacie preteky žien na 10 km - Kontiolahti:
1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 32:23,0 min (1 trestný kruh),
2. Magdalena Neunerová (Nem.) +35,9 s (4),
3. Darja Domračevová (Biel.) +37,0 (4),
4. Oľga Zajcevová (Rus.) +1:11,7 (0),
5. Tora Bergerová (Nór.) +1:43,2 (1),
6. Tina Bachmannová (Nem.) +2:14,4 (3), ...

9. Anastasia Kuzminová (SR) 526, 35. Janka Gereková (SR) 156

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov (malý krištáľový glóbus) po šiestich pretekoch z ôsmich naplánovaných):