Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. júna 2010

Bielorusko zastavuje tranzit ruského plynuBielorusko v utorok oznámilo, že zastavuje tranzit ruského plynu do Európy po tom, ako Moskva vystupňovala redukciu dodávok plynu do Bieloruska pre spor o dlhy. ...Zdieľať
lukasenko Alexander Lukašenko

Foto: SITA/AP MINSK 22. júna (WEBNOVINY) - Bielorusko v utorok oznámilo, že zastavuje tranzit ruského plynu do Európy po tom, ako Moskva vystupňovala redukciu dodávok plynu do Bieloruska pre spor o dlhy. Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že obe krajiny čelia otvorenej "plynovej vojne". Moskva v pondelok znížila dodávky Bielorusku o 15 % a v utorok až o 30 %, aby Minsk donútila uhradiť dlhy, ktoré odhaduje na sumu 192 mil. USD. Bielorusko naopak tvrdí, že ruská štátna plynárenská firma Gazprom mu za tranzit dlhuje 260 mil. USD.

"Prikázal som vláde, aby zastavila tranzit cez Bielorusko, kým ruský podnik Gazprom, ktorý má monopol na export plynu, za tranzit nezaplatí," povedal Lukašenko na schôdzke s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. "Nedlhujeme Gazpromu nič, oni dlhujú nám, a to 260 mil. USD za tranzit," dodal bieloruský prezident.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov v utorok povedal, že jeho krajina je ochotná zvýšiť tranzit plynu. "Určite sme schopní prepravovať dodatočných 15, 20, 30 mld. kubických metrov plynu ročne," povedal Azarov.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Greenpeace opäť upozorňoval na nebezpečný ropovod
<< predchádzajúci článok
V čilskom Santiagu mala znovu prácu polícia