25. marca 2006

Björndalen má glóbusy, Matiaško vybojoval 4. miestenku

Nór Ole Einar Björndalen sa po sobotňajšom triumfe v stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km na známom Holmenkollene pri Oslo stal celkovým víťazom Svetového pohára 2005/06. Tridsaťdvaročný biatlonista ...

OSLO 25. marca (WN/SITA) - Nór Ole Einar Björndalen sa po sobotňajšom triumfe v stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km na známom Holmenkollene pri Oslo stal celkovým víťazom Svetového pohára 2005/06. Tridsaťdvaročný biatlonista získal už svoj tretí krištáľový glóbus v kariére a obhájil vlaňajšie prvenstvo. Björndalenovi k úspechu dopomohol aj Francúz Raphael Poiree, ktorý sa rozhodol v sobotu neštartovať. Nór vybiehal na trať stíhacích pretekov ako prvý, o víťazstvo ho neobrali ani štyri chybné zásahy na strelnici. Po dobehnutí do cieľa okrem veľkého mohol oslavovať aj malý krištáľový glóbus za prvenstvo v tejto disciplíne. V dramatických sobotňajších pretekoch napokon Björndalen zdolal Poliaka Tomasza Sikoru o 5,6 sekundy. Tretí skončil Nemec Ricco Gross so sedemsekundovou stratou. Darilo sa aj Slovákovi Marekovi Matiaškovi. Po dvoch chybných streľbách na poslednej položke obsadil 16. miesto, do hodnotenia Svetového pohára si pripísal 15 bodov a v celkovom poradí sa posunul na konečné 50. miesto. Pre Slovensko tak vybojoval štvrtú miestenku pre budúcu sezónu do pretekov SP. Druhého Slováka Mateja Kazára predbehli najlepší po štvrtej streľbe o jedno kolo a z pretekov musel odstúpiť.

Výsledky - 9. kolo Svetového pohára v biatlone na Holmenkollene:
Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 33:27,3 (4), 2. Tomasz Sikora (Poľ.) +5,6 (2), 3. Ricco Gross (Nem.) +7,1 (0), 4. Vincent Defrasne (Fr.) +53,7 (3), 5. Carl Johan Bergman (Švéd.) +58,6 (2), 6. Frode Andresen (Nór.) +58,6 (3), 7. Ilmars Bricis (Lot.) +1:06,3 (3), 8. Sergej Rožkov (Rus.) +1:09,2 (1), 9. Andreas Birnbacher (Nem.) +1:09,7 (3), 10. Rustam Vaľulin (Bielor.) +1:19,5 (0),... 16. Marek Matiaško (SR) +1:51,9 (2), Mateja Kazára (SR) predbehli najlepší o jedno kolo