Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. júla 2007

Blair chcel rezignovať ešte pred vojnou v IrakuTony Blair chcel z postu britského premiéra rezignovať a neuchádzať sa po tretíkrát o znovuzvolenie. Nedeľníku Sunday Times to povedal Blairov bývalý poradca pre médiá Alastair Campbell. Campbell, ...Zdieľať

LONDÝN 8. júla (WEBNOVINY) - Tony Blair chcel z postu britského premiéra rezignovať a neuchádzať sa po tretíkrát o znovuzvolenie. Nedeľníku Sunday Times to povedal Blairov bývalý poradca pre médiá Alastair Campbell. Campbell, ktorého denníky v krajine zverejnia v pondelok, novinám povedal, že Blair chcel svoje rozhodnutie oznámiť v polovici roka 2002, teda deväť mesiacov pred začiatkom invázie do Iraku. Campbell povedal, že premiéra vtedy pred takým krokom varoval.

"Prešli sme mnohými svinstvami," vysvetlil Campbell a dodal, že Blair sa svojho rozhodnutia vzdal v dôsledku narastajúceho tlaku udalostí a blížiacej sa vojenskej akcie v Perzskom zálive. Blair nakoniec svoje rozhodnutie, že po štvrtýkrát sa na volebnom boji o post lídra vlády nezúčastní, oznámil v septembri 2004. Vtedy ale prisľúbil, že v úrade odslúži celé tretie funkčné obdobie. V septembri minulého roka prinútili Blaira stúpenci ministra financií Gordona Browna, aby sa pre čoraz väčšie napätie v súvislosti s vojnou v Iraku, pre britskú zahraničnú politiku vo všeobecnosti a pre budúce smerovanie Labouristickej strany, do dvanástich mesiacov funkcie vzdal.

Blair nakoniec oznámil, že 10. mája oboznámi verejnosť s dátumom svojho odchodu z úradu. 24. júna predal vedenie strany do rúk svojho ministra financií a 27. mája mu odovzdal aj kľúče od Downing street 10. Campbell novinám Sunday Times povedal, že jeho denníky, ktoré si viedol od polovice roka 1994, keď sa Blair stal lídrom labouristov, do roku 2003, keď skončil ako Blairov poradca, zachytávajú Blairovu vzrastajúcu ľahostajnosť ku kritike. "Ako kniha plynie, prídete na to, že Tony sa čoraz menej zaujíma o to, čo o ňom ľudia hovoria," dodal Campbell. Blair si bol podľa slov svojho bývalého poradcu veľmi dobre vedomý dôsledkov, ktoré bude mať na jeho osobu postoj k Iraku a bol si vedomý aj toho, že ho môžu vnímať ako "pudlíka" amerického prezidenta Georgea W. Busha. "Bol pripravený, že s tým bude žiť," povedal Campbell. Jeho denníky poodhalia aj ďalšie detaily zo zákulisia vlády Tonyho Blaira.

SITA,AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Polícia hľadá 12 osôb pre neúspešné útoky v Británii
<< predchádzajúci článok
Novinár Johnston sa vrátil domov, znovu sa stretol s rodinou

Blair chcel rezignovať ešte pred vojnou v Iraku - diskusné fórum čitateľov