Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. februára 2024

Blanár potvrdil v Indii záujem Ficovej vlády budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo EÚMinister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vystúpil s prejavom na medzinárodnej konferencii Raisina ...Zdieľať
65d65c635729b816960316 676x437 24.2.2024 (SITA.sk) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) vystúpil s prejavom na medzinárodnej konferencii Raisina Dialogue 2024 v Indii.


Priblížil tak slovenský pohľad na dopady regionálnych kríz, vojen či prírodných faktorov na otvorené a na export orientované ekonomiky.

Budovanie partnerstiev


Minister zároveň potvrdil záujem vlády Roberta Fica (Smer-SD) budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo Európskej únie.

„Pre menšie štáty, ktorých HDP silne závisí od exportu, je systém medzinárodného obchodu založený na pravidlách a vzájomnom rešpekte kľúčom k rastu a prosperite. Slovensko ako tretia najotvorenejšia ekonomika OECD musí aktívne vytvárať priestor pre domáce podniky v zahraničí a budovať partnerstvá s perspektívnymi trhmi i mimo Európsku úniu," uviedol Blanár vo svojom prejave.


Asertivita veľkých ekonomík


Súčasne diskutoval aj o otázkach znižovania rizík s partnermi z Austrálie, Českej republiky, Mexika a Talianska.

Účastníci panelovej diskusie poukázali aj na rastúcu asertivitu veľkých ekonomík, ktoré využívajú protekcionizmus a prístup k dodávateľsko-odberateľským reťazcom na asertívne presadzovanie svojich záujmov a ochranu svojho trhu.

Podľa Blanára je dôležité chrániť globálny voľný obchod, no popri tom presadzovať suverénne národnostné záujmy.


Zdroj: SITA.sk - Blanár potvrdil v Indii záujem Ficovej vlády budovať a posilňovať obchodné vzťahy s krajinami aj mimo EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mier na Ukrajine nastane až vtedy, keď Rusko prestane bojovať. Korčok vyzdvihol aj solidaritu Slovákov (video)
<< predchádzajúci článok
Ukrajina si pripomína druhé výročie začiatku invázie, Rusko stále kontroluje štvrtinu územia