23. februára 2008

Bobková na halových M-SR dvakrát pod 8,10

Miriam Bobková (Spartak Dubnica n/V.) potvrdila v úvodný deň halových majstrovstiev Slovenska v atletike v Bratislave skvelú formu a vo finále behu na 60 m prekážok zaostala časom 8,08 sekundy iba o ...

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) - Miriam Bobková (Spartak Dubnica n/V.) potvrdila v úvodný deň halových majstrovstiev Slovenska v atletike v Bratislave skvelú formu a vo finále behu na 60 m prekážok zaostala časom 8,08 sekundy iba o štyri stotinky za vlastným slovenským rekordom spred dvoch týždňov z mítingu v Karlsruhe. "Som veľmi spokojná, lebo som si potvrdila, že slabší výkon z pretekov v Birminghame (8,24 - pozn. SITA) bol len dôsledkom únavy. Teraz som v priebehu jednej hodiny zabehla dvakrát pod 8,10 a to si veľmi cením. Nečakala som, že budem až taká rýchla," tvrdila Bobková, ktorej už v rozbehu namerali výborných 8,09 s. Finále vyhrala s obrovským náskokom, druhá Bytyqiová zaostala o 75 stotín. "V takýchto pretekoch bez súperiek sa sústredím iba na seba a je to asi o niečo jednoduchšie, ako keď bežím v konkurencii špičkových prekážkarok. Vtedy sa snažím udržať sa zarovno s nimi, čo niekedy prináša chyby a môžem veľa stratiť," vysvetľovala zverenkyňa trénera Eugena Lacza, ktorá si vybojovala už ôsmy titul majsterky SR na 60 m prekážok. Na halových MS vo Valencii by sa 28-ročná odchovankyňa spišskonovoveskej atletiky chcela dostať do semifinále medzi 16 najlepších. "Radšej zabehnúť 8,10 a postúpiť, ako pod 8 sekúnd a vypadnúť," poznamenala a dodala, že by nebola proti, ak by čas pod 8 sekúnd stihla zabehnúť ešte pred generálkou na šampionát na budúcotýždňovom mítingu vo Fínsku. Trojskokanka Dana Velďáková (Akademik TU Košice) po návrate zo sústredenia v Juhoafrickej republike vyhrala výkonom 13,97 m z prvej série, ale k útoku na limit na halové MS (14,05) a olympijské hry (14,30) sa nedostala. "V treťom pokuse som si pocítila bolesť v päte. Myslela som si, že je narazená, no ukázalo sa, že je to zablokovaný členok. Rýchlostne som sa cítila dobre, ale technicky to bolo o ničom. Raz darmo, po návrate z Afriky sme absolvovali len dva tréningy v hale a bolo to cítiť. Ak by sa mi nič nestalo a skákala by som ďalej, trúfala som si na 14,20. Približne toľko som skočila práve v tom nešťastnom treťom pokuse, ale s drobným prešľapom," vysvetľovala Dana Velďáková, finalistka vlaňajších MS v Osake. Jej sestra - dvojča Jana, ktorá je špecialistkou na skok do diaľky, testovala svoju rýchlosť na 60 m. Skončila druhá za 7,67 sekundy, 7 stotín za osobným maximom. "Katastrofálny štart, úplne som zaspala. Súperky vybehli a ja nič!" - hnevala sa sama na seba J. Velďáková. Víťazná Erika Bršelová (Inter Bratislava) vyhrala najkratší šprint za 7,63 sekundy a zaradila sa na desiatu priečku slovenských historických tabuliek. V rovnakej disciplíne mužov si štvrtý titul v kariére vybojoval Peter Krčmárek (6,92 - slovenský výkon roka), ktorého trénuje v banskobystrickej Dukle bronzový z MS ´97 v behu na 110 m prekážok Igor Kováč. "Ak by aj vo finále bežal tak ako v semifinále, bol by ešte o stotinky rýchlejší," zdôraznil Kováč. Toho určite potešilo zlepšenie jeho nástupcov. Senzačný víťaz Adrián Novosád (Slávia UK) už v rozbehu ako siedmy Slovák pokoril na 60 m prekážok 8-sekundovú hranicu (7,97) a vybojoval si premiérový titul. Zlepšili sa aj Slaven Dizdarevič (8,03) a Andrej Bician (8,07). Hlavný favorit Matúš Janeček (Spartak Dubnica n/V.) bol jasne najlepší v rozbehoch, kde dosiahol svoj druhý najlepší výkon v kariére 7,93 sekundy, lenže v kľúčovom behu o medaily ho hneď po štarte pichlo v ľavom lýtku a finále dokončil len so sebazaprením na 4. mieste (8,10). V žrdi potvrdila dobrú formu Slavomíra Sľúková, ktorá na druhý pokus prekonala 400 cm a získala svoj jubilejný desiaty halový titul. Potom sa pokúšala aj o slovenský rekord 415 cm, ale neuspela. Na slovenské pomery nevídaná situácia bola v mužskej žrdi, keď trojica Tomášov (Krajňák, Čekan, Ondrejko) prekonala 500 cm. V úvodný deň slovenského šampionátu v hale Elán sa zrodilo dovedna sedem slovenských výkonov roka. Postarali sa o ne trikrát Erika Bršelová na 60 m (7,76 v rozbehu, 7,74 v semifinále, 7,63 vo finále), Csilla Fugliová na 1500 m (4:43,30), trojskokanka Dana Velďáková (13,97) a dvakrát Peter Krčmárek na 60 m (6,94 v semifinále, 6,92 vo finále). Výsledky - sobota: MUŽI 60 m: 1. Peter Krčmárek (Dukla B. Bystrica) 6,92 - slovenský výkon roka, 2. Jozef Švondrk (Spartak Dubnica n/V.) 6,93, 3. Roman Turčáni (Slávia UK Bratislava) 6,98 1500 m: 1. Jaroslav Szabo (Akademik TU Košice) 3:59,39, 2. Miroslav Dobiaš (Dukla B. Bystrica) 4:02,87, 3. Ján Matúš (MAC Rača) 4:03,38 60 m prek.: 1. Adrián Novosád (Slávia UK Bratislava) 8,02 (v rozbehu 7,97), 2. Slaven Dizdarevič (Akademik TU Košice) 8,03, 3. Andrej Bician (Bebet Bratislava) 8,07, v I. rozbehu 1. Matúš Janeček (Spartak Dubnica n/V.) 7,93 žrď: 1. Tomáš Krajňák 500, 2. Tomáš Čekan (obaja Akademik TU Košice) 500, 3. Tomáš Ondreko (Spartak Dubnica n/V.) 500 trojskok: 1. Jaroslav Dobrovodský (Atletika Plus Bratislava) 15,57, 2. Tomáš Markusek (Vital Bratislava) 14,10, 3. Michal Jursa (Slávia UK Bratislava) 13,87 ŽENY 60 m: 1. Erika Bršelová (Inter Bratislava) 7,63 - slovenský výkon roka, 2. Jana Velďáková (Akademik TU Košice) 7,67, 3. Vladimíra Šibová (ŠŠK Bardejov) 7,69 1500 m: 1. Csilla Fugliová (AC N. Zámky) 4:43,30 - slovenský výkon roka, 2. Pavla Solivarská 4:50,86, 3. Janka Zatlúkalová (obe Spartak Dubnica n/V.) 4:53,83 60 m prek.: 1. Miriam Bobková (Spartak Dubnica n/V.) 8,08 (v rozbehu 8,09), 2. Merita Bytyqiová (Spartak Dubnica n/V.) 8,83, 3. Janka Kolláriková (AO Svit) 9,35 žrď: 1. Slavomíra Sľúková (Spartak Dubnica n/V.) 400, 2. Dana Čížková (Akademik TU Košice) 370, 3. Bronislava Surová (Spartak Dubnica/V.) 350 trojskok: 1. Dana Velďáková (Akademik TU Košice) 13,97 - slovenský výkon roka, 2. Aneta Valentínyová (ŠOG Nitra) 11,56, 3. Martina Zdurienčíková (Vital Bratislava) 11,40 SITA