Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. apríla 2021

Bojnický zámok - Múzeum Bojnice pripravilo pre milovníkov histórie a dávnych príbehov audio nahrávku povesti „Bojnický kastelán“.Bojnický zámok je opradený legendami a tajomnými príbehmi. Zväčša sa s nimi návštevníci múzea oboznamujú počas večerných či tematicky ladených prehliadok expozície.Zdieľať
Bojnický zámok - Múzeum Bojnice pripravilo pre milovníkov histórie a dávnych príbehov audio nahrávku povesti „Bojnický kastelán“.

V čase, keď sú brány múzeí a galérií pre verejnosť dlhodobo uzavreté, sa Slovenské národné múzeum-Múzeum Bojnice vybralo s jednou z povestí priamo za poslucháčmi do ich domácností.

V spolupráci s Luciou Vráblicovou a Viktorom Nižníkom pripravilo múzeum pre milovníkov histórie a dávnych príbehov audionahrávku povesti „Bojnický kastelán“. Podkladom pre nahrávku sa stalo literárne spracovanie povesti Jána Domastu. To zaujalo pri listovaní knihy „Povesti o slovenských hradoch a zámkoch“ Luciu Vráblicovú natoľko, že sa rozhodla s ponukou na jej zvukové spracovanie osloviť vedenie múzea. 

Ponuku na spoluprácu, ktorá prišla v tejto neistej dobe, zhrnul Martin Huk zo SNM-Múzea Bojnice takto. „Prežívame náročnú dobu poznačenú sociálnou izoláciou. Mnohé naše aktivity a sociálne kontakty sa presunuli do online sveta.  Aj preto chceme ponúknuť viac nádeje, radosti a odreagovania sa od každodennej rutiny a izolácie práve v online priestore.“

Ako prezradila herečka známa z divadla Nová scéna, rozhlasu i televízie, pandémia zasiahla aj do jej života. Priniesla jej okrem iného aj viac času stráveného s manželom a synom. „Spolu sme vymysleli krásne projekty. Manžel sa podieľal aj na tomto zámockom projekte a zložil výbornú hudbu, ktorá sa k legende a zámku veľmi hodí,“ dodala.

Výsledkom tvorivej činnosti partnerskej dvojice Lucia Vráblicová a Viktor Nižník je uchu lahodiace dielo odkrývajúce príbeh z dejín Bojníc. Poslucháči si ho môžu vypočuť prostredníctvom oficiálnej stránky múzea www.bojnicecastle.sk/blog.

Vedenie múzea verí, že do času opätovného otvorenia múzeí sa poslucháči  aspoň prostredníctvom tohto sluchového zážitku prenesú bližšie k Bojnickému zámku. „Skvelo napísaný text Jána Domastu a famózny umelecký prednes Lucie Vráblicovej snáď pomôžu v človeku rozdúchať  plamienok nádeje,“ dodal Martin Huk.

Foto: Miroslav Zajíc


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bojnický zámok je opäť prístupný verejnosti (20. 4. 2021)
 Bojnický zámok sa dočasne zahalí do farby krvi (15. 4. 2021)
 Múzeum Bojnice sa prostredníctvom modrého osvetlenia Bojnického zámku pripojí k Svetovému dňu povedomia o autizme. (30. 3. 2021)
 Bojnický zámok sa na hodinu ponorí do tmy (24. 3. 2021)
 Staré dvere na Bojnickom zámku odkryli tajomstvo (20. 3. 2021)
 Slovenské národné múzeum vypísalo výberové konanie na obsadenie funkcie riaditeľa SNM-Múzea Bojnice. (19. 3. 2021)
 ZOO Bojnice: Dnes uskutočnil transport dvoch sloníc do novopostaveného pavilónu africkej fauny. (foto a video) (9. 12. 2020)
 Na Bojnickom zámku sa začalo tradičné podujatie Vianoce na zámku. (8. 12. 2020)
 Vianoce 2020 na Bojnickom zámku (27. 11. 2020)
 Online noc (múzeí) na Bojnickom zámku (12. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Prešovský Dobrý festival sa pre pandémiu koronavírusu nebude konať ani tento rok
<< predchádzajúci článok
Kto zavraždil autora úspešných trilerov?

Bojnický zámok - Múzeum Bojnice pripravilo pre milovníkov histórie a dávnych príbehov audio nahrávku povesti „Bojnický kastelán“. - diskusné fórum čitateľov