Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. apríla 2006

Bojnický zámok ovládli sily zla, začal sa 13. festival duchov a strašidielBojnický zámok dnes ovládli tajomné sily zla, nastúpila v ňom krutovláda nemilosrdného čarodejníka, grófa Lexerdisa Serpentesa.Zdieľať
  Začala sa prvá časť 13. Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel – Hadie prekliate.

      V príbehu, ktorý sa opakovane odohráva v komnatách a na nádvoriach zámku, sa to hemží hadmi. Vystupuje v ňom takmer sto účinkujúcich. Predstavujú postavy zo záhrobia, neľútostných Serpentesových služobníkov a sužovaných obyvateľov zámku. Všetko sa začína kliatbou, ktorú vyriekne stará žobráčka, pretože ju vyhnali zo zámku i z mesta.
      Podľa slov riaditeľa Múzea Bojnice Jána Papca, autora myšlienky usporadúvať na zámku v rámci kultúrneho turizmu festivaly duchov a strašidiel, ten tohoročný má odlišnú koncepciu a aj trasa prehliadky je úplne iná ako v predchádzajúcich rokoch. Návštevníci sa napríklad dostanú po prvý raz do Huňadyho veže, kde sa na jednom z trámov vraj objavilo posolstvo Lexerdisa de Serpentes, ktoré hovorí noci hadieho jedu a všelijakých hrôzach, ktoré čakajú zámok.
      Réžiu zverili 19-ročnému študentovi prievidzského gymnázia Tomášovi Árendášovi, ktorý spracoval aj scenár a vybral účinkujúcich prevažne zo skúsených divadelných ochotníkov. Podľa neho je tento ročník festivalu zo všetkých najstrašidelnejší. S réžiou divadelných vystúpení má už určité skúsenosti. Na bojnickom festivale sa niekoľkokrát zúčastnil a aj účinkoval. Túžil takéto podujatie raz pripraviť podľa svojich predstáv. Vymyslel príťažlivý námet a riaditeľ Papco mu dal príležitosť.
      Prvá časť festivalu potrvá do pondelka 1. mája. Potom po troch dňoch prestávky pokračuje od 4. do 8. mája.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Argentínska polícia vypočúvala päť dní papagája Pepa
<< predchádzajúci článok
Vyvolení začínajú charitatívny týždeň

Bojnický zámok ovládli sily zla, začal sa 13. festival duchov a strašidiel - diskusné fórum čitateľov

Manažeri28.4. 0:55:22