Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. júna 2007

Bojovníci Fatahu obsadzujú Západný breh JordánuStovky bojovníkov palestínskeho hnutia Fatah a jeho militantnej zložky Brigády mučeníkov al-Aksá začali v sobotu vyháňať stúpencov a nominantov konkurenčného hnutia Hamás z ...Zdieľať

RAMALLÁH/NÁBULUS 16. júna (WEBNOVINY) - Stovky bojovníkov palestínskeho hnutia Fatah a jeho militantnej zložky Brigády mučeníkov al-Aksá začali v sobotu vyháňať stúpencov a nominantov konkurenčného hnutia Hamás z úradov a inštitúcií na palestínskom Západnom brehu Jordánu. Podľa popredného predstaviteľa Brigád mučeníkov al-Aksá ide o odvetu za počínanie Hamásu v Pásme Gazy, kde je situácia opačná a za posledný týždeň tam prišlo pri zrážkach medzi bojovníkmi Hamásu a Fatahu o život najmenej 110 ľudí.

Bojovníci Fatahu v sobotu obsadili okrem iných aj budovu palestínskeho parlamentu v Ramalláhu, hlavnom meste na Západnom brehu Jordánu, ako aj budovu ministerstva školstva patriaceho Hamásu či úrad predsedu vlády Ismáíla Haníju, ktorý je tiež z Hamásu. Na obsadených budovách už podľa zahraničných reportérov visia vlajky Fatahu. Ozbrojenci z tohto hnutia sa pokúsili uniesť aj podpredsedu parlamentu Hassana Chrejšníha. Pôvodné správy svetových agentúr, že ho uniesli priamo z jeho kancelárie a odviezli na neznáme miesto, pred malou chvíľou popreli zamestnanci jeho kancelárie. Ako tvrdia, ozbrojencom z Fatahu sami zabránili v únose.

Podľa predstaviteľa Brigád mučeníkov al-Aksá, ktorý si prial zostať v anonymite, chcú sily lojálne Fatahu a jeho vodcovi - palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi - postupne obsadiť celý Západný breh Jordánu. Stúpenci a členovia Hamásu, ktorých vyženú z ich úradov, sa už do nich podľa neho nebudú môcť nikdy vrátiť.

V ďalšom meste na Západnom brehu Jordánu, Nábuluse, stúpenci Abbásovho Fatahu v sobotu obsadili okrem iných aj budovu mestskej rady, miestnej televízie, kultúrneho centra či islamskej školy. Zo všetkých budov vyhnali ľudí z Hamásu a vyvesili na ne vlajky Fatahu.

SITA/AP/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mikolaj posúva miliardy rektorom, tvrdí Mamojka
<< predchádzajúci článok
Niektoré stredné školy chcú udeľovať bakalárske tituly

Bojovníci Fatahu obsadzujú Západný breh Jordánu - diskusné fórum čitateľov