Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

28. mája 2012

Bratislavský ostrov Sihoť je od pondelka chráneným areálomBratislavský ostrov Sihoť bol v pondelok vo Vodárenskom múzeu v Bratislave slávnostne vyhlásený za chránený areál. Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) oficiálne vyhlásil Sihoť ...Zdieľať
milan vtactnik BRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Bratislavský ostrov Sihoť bol v pondelok vo Vodárenskom múzeu v Bratislave slávnostne vyhlásený za chránený areál.


Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) oficiálne vyhlásil Sihoť za chránené územie 15. mája vyhláškou zo 4. apríla 2012.

Na dnešnom slávnostnom vyhlásení v Bratislave to uviedol predseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) Tomáš Kušík.

Vyhlásením ostrova Sihoť sa podľa riaditeľa bratislavského regionálneho centra Štátnej ochrany prírody SR Jána Cibuľu uzavrela sieť chránených území v Bratislave.

„Dôvodom vyhlásenia bolo napríklad zachovanie druhového bohatstva územia a typického rázu lužnej krajiny ako aj ochrana biotopov európskeho významu vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy,“ informoval Cibuľa.

Tiež je však z pohľadu Tomáša Kušíka tento areál výnimočný dynamickým voľne tečúcim ramenom, keďže Karloveské rameno je prakticky posledné na slovenskom úseku Dunaja, ktoré stále prúdi a reaguje na prirodzenú dynamiku Dunaja.

„Zo živočíchov na Sihoti žije napríklad náš najväčší ďateľ tesár čierny, ale aj rybárik riečny alebo bobor vodný, pre ktorého je ostrov obľúbenou lokalitou,“ dodal.

Vyhláškou KÚŽP, týkajúcou sa ostrova Sihoť, sa uzavreli všetky územia v rámci sústavy Natura 2000, ktoré mal krajský úrad v pláne vyhlásiť za chránené. „Ostrov Sihoť sa nachádza v druhom a treťom stupni ochrany prírody, ale verejnosť naň prístup nemá, predovšetkým pre ochranu významného vodného zdroja,“ povedala dnes Dagmar Boršošová z Krajského úradu životného prostredia.

Ostrov Sihoť je v nový chránený areál na území Bratislavy, pričom vek celého ostrova je približne 232 rokov. „Väčšia časť plochy má do 200 rokov, východné ostrovčeky pri ústí Karloveského ramena majú približne 80 rokov,“ vysvetlil Kušík.

Ostrov Sihoť je najstarší vodný zdroj, ktorý slúži Bratislavčanom nepretržite od roku 1886 a prežil obe svetové vojny a taktiež bol jediný vodný zdroj, ktorý zásoboval západnú časť Bratislavy, keď ropné látky znečistili vodný zdroj v Podunajských Biskupiciach.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Egyptské voľby idú do finále, šancu majú islamisti
<< predchádzajúci článok
Obvinený nitriansky funkcionár sa teplej stoličky nevzdá