Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

28. mája 2012

Obvinený nitriansky funkcionár sa teplej stoličky nevzdáObvinený podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Vladislav Borík sa zatiaľ funkcie nevzdal. Ak tak neurobí sám, krajskí poslanci za Smer-SD podajú na zastupiteľstve návrh na jeho ...Zdieľať
nitra NITRA 28. mája (WEBNOVINY) – Obvinený podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Vladislav Borík sa zatiaľ funkcie nevzdal.


Ak tak neurobí sám, krajskí poslanci za Smer-SD podajú na zastupiteľstve návrh na jeho odvolanie, informovala dnes hovorkyňa Smeru-SD Monika Počátková.

Vladislav Borík zatiaľ vystúpil len zo strany Smer-SD, podpredsedom kraja zostal. Potvrdil to aj hovorca predsedu NSK Stanislav Katrinec.

„Predsedovi kraja nebola do dnešného dňa doručená žiadna rezignácia. V tejto situácii musí teda postupovať len v súlade so zákonom s tým, že podpredsedu môže odvolať iba orgán, ktorý ho zvolil, čiže zastupiteľstvo,“ povedal Katrinec.

Vladislava Boríka polícia obvinila z machinácii pri verejných obstarávaniach, ktoré súviseli s výstavbou nového sídla krajského úradu.

Spolu s ním je obvinený aj riaditeľ Úradu NSK Peter Nagy, bývalá úradníčka na úrade Gabriela Š. a podnikatelia Roman K., Emil G., Ľuboš M. a Emil B. Zákazky podľa polície prihrávali vopred vybraným firmám.


Smer partnerom nič nepovedal

„Ja som bola veľmi negatívne šokovaná, nechápem to. Očakávala som, že najsilnejší koaličný partner Smer-SR zvolá koaličnú radu a bude ostatných členov koalície informovať, ale nič také sa nestalo,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu ĽS-HZDS Lýdia Forrová.

V nitrianskom krajskom zastupiteľstve vládne koalícia strán Smer-SD, KDH, SDKÚ-DS, ĽS-HZDS.

Termín najbližšej koaličnej rady bol stanovený ešte pred kauzou na 18. júna.

Forrová hovorí, že poslanci sa budú na rade pýtať na verejné obstarávania v súvislosti s výstavbou sídla kraja, pretože o nich nemajú žiadne informácie.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ondrej Ščurka nevie o tom, že bol vyhlásený tender na túto významnú investíciu. Podľa vestníku verejného obstarávania bola predpokladaná hodnota zákazky stanovená od 8 208 333 eur do 9 850 000 eur.Tri sporné tendre

Polícia prešetruje tri sporné tendre do 30-tisíc eur, ktoré prebiehali od marca do septembra 2011.

Prvá zákazka sa týkala obstarávania externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať zhotoviteľa tejto stavby, a dve výberu firiem, ktoré mali vykonávať stavebný dozor.

Okrem toho polícia prešetruje aj tender na obstaranie právnych služieb pre Nitriansky samosprávny kraj.

Ak Smer-SD predloží meno nového nominanta na post podpredsedu kraja na koaličnej rade, zastupiteľstvo ho bude schvaľovať 25. júna.

Riaditeľa úradu odvoláva a menuje predseda samosprávneho kraja. Hovorca župana Stanislav Katrinec povedal, že podľa zákona ho môže odvolať iba vtedy, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.Šéf je v úrade

Sekretárka riaditeľa Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja potvrdila, že sa jej šéf dnes nachádza na úrade a že stále vedie úrad. Peter Nagy bol síce nominantom Smeru-SD, no členom strany nie je. Forrová má informácie od zamestnancov úradu, že s nimi nedostatočne komunikuje.

„Odkedy nastúpil do funkcie, nezvolal ani jednu poradu, takže si o tom môžem myslieť svoje, pretože podľa mňa človek môže byť akýkoľvek manažér, ale so svojimi podriadenými musí komunikovať, aj na nejakom oficiálnom fóre, a nielen medzi štyrmi očami. Mám vedomosť, že dnes zvolal vôbec prvú poradu, ale k čomu, neviem,“ povedala.

Ščurka si, naopak, myslí, že Peter Nagy svoju prácu zvládal veľmi dobre. Nepredpokladá, že na poste riaditeľa dôjde k výmene, očakáva skôr, že obvinenia voči Petrovi N. polícia ešte tento týždeň stiahne. „Ja som sa dopočul, že riaditeľa zadržala polícia na základe nejakých troch viet, ktoré získali z odpočúvania. Tie obvinenia sa mi zdajú nejaké deravé,“ myslí si Ščurka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavský ostrov Sihoť je od pondelka chráneným areálom
<< predchádzajúci článok
Rusko odmieta, že by podporovalo vraždenie v Sýrii

Obvinený nitriansky funkcionár sa teplej stoličky nevzdá - diskusné fórum čitateľov