Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. januára 2019

Britská polícia vyšetruje výbuch v severoírskom meste LondonderryBritská polícia vyšetruje výbuch nálože, ku ktorému došlo v sobotu večer pred budovou súdu v druhom najväčšom severoírskom meste Londonderry. Informovala o tom v nedeľu ...Zdieľať
Ilustračná foto Foto: TASR/AP
Londýn 20. januára (TASR) - Britská polícia vyšetruje výbuch nálože, ku ktorému došlo v sobotu večer pred budovou súdu v druhom najväčšom severoírskom meste Londonderry. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.


Nálož, ktorá bola umiestnená v ukradnutom vozidle donáškovej služby explodovala v neskorých večerných hodinách, keď polícia v rekcii na upozornenie na hroziaci útok evakuovala okolité ulice. Podľa dostupných informácií si útok nevyžiadal žiadne obete životoch a nikto pri ňom neutrpel zranenia.

Severoírska polícia z útoku podozrieva hnutie "Nová IRA" a v tejto súvislosti už zadržala dve osoby.

Viac ako 3700 ľudí zahynulo v Severnom Írsku počas niekoľko desaťročí trvajúceho etnicko-náboženského konfliktu medzi prevažne protestantskými unionistami, ktorí sa považujú za Britov, a prevažne rímskokatolíckymi írskymi nacionalistami.

Za formálny koniec konfliktu je väčšinou považované uzavretie tzv. Veľkopiatkovej dohody v roku 1998. Hoci väčšina militantov sa pri tejto príležitosti vzdala používania násilia, ako prostriedku na dosiahnutie svojich politických cieľov, niektorí odštiepenci z Írskej republikánskej armády pokračujú v občasných útokoch.

K nárastu napätia v Severnom Írsku prispieva v posledných mesiacoch najmä neistota, ktorá v súvislosti s brexitom panuje ohľadom tzv. írskej hranice


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
R. Baláž (SNS): Rekreačné poukazy sú propodnikateľským opatrením
<< predchádzajúci článok
D. Saková: Následky snehovej kalamity mohli byť miernejšie

Britská polícia vyšetruje výbuch v severoírskom meste Londonderry - diskusné fórum čitateľov