Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. októbra 2006

Byť moslimom neznamená byť automaticky extrémistomKým sa zdá, že napätie medzi moslimami a západom sa zhoršuje každým týždňom, dubajskí lídri sa zamerali na milióny nemoslimských turistov. Dúfajú pritom, že najmä návštevníci zo západu ...Zdieľať

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) - Kým sa zdá, že napätie medzi moslimami a západom sa zhoršuje každým týždňom, dubajskí lídri sa zamerali na milióny nemoslimských turistov. Dúfajú pritom, že najmä návštevníci zo západu budú šíriť pochopenie pre islam a toleranciu obyvateľov Dubaja do svojich domovských krajín. Vodcovia mesta v Arabskom zálive, kde tolerancia bola hlavným zdrojom ekonomického úspechu si myslia, že ich záujmy poškodila povaha Britov, šatky vo Francúzsku a karikatúry v Dánsku. Ako keby toho nebolo dosť, niektorí vedci a politici zo Spojených štátov začali moslimských extrémistov označovať ako islamských fašistov, termínom, ktorí mnohí vyznávači tohto náboženstva považujú za útočný aj keď nepodporujú al-Kájdu.

Dubajskí lídri veria, že západní turisti, ktorí dennodenne zapĺňajú obchody v meste, užívajú si slnko a spôsob arabského života sú tým správnym kľúčom k propagácií úplne iného obrazu islamu. "Sú našimi poslami správ," uviedol Abdallah bin Eisa al-Serkal, riaditeľ Centra Sheika Mohammeda pre porozumenie medzi kultúrami, ktoré založil dubajský vládca Sheik Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Al-Serkal vedie turistov na túry po mešitách, aby tak napravil ich nesprávne názory na islam a to, že väčšina moslimov podporuje terorizmus. Jeho hlavným cieľom je pritom úplne zredukovať globálne napätie medzi moslimami a kresťanmi, ktoré eskalovalo po útokoch z 11. septembra 2001 v Spojených štátoch a vojne v Iraku. V súčasnosti sa podľa vlastných slov cíti ako holandský chlapec, ktorý prstom upchal dieru v hrádzi. "To čo sa dnes deje vo svete je výzva. Ľudia žijú v jednej obrovskej bubline strachu. Existuje aj iný spôsob, ako sa vyrovnať s terorizmom než iba strašiť ľudí," spresnil 40-ročný obchodník s realitami, z ktorého sa stal hlavný advokát islamu.

Túry po mešitách za desaťročie prerástli z nepravidelných stretnutí niekoľkých ľudí na stretnutia stoviek turistov organizovaných päťkrát do týždňa. Al-Serkal im rozpráva o viere 1,5 miliardy moslimov, pričom odkazuje ako na judaizmus, tak i kresťanstvo. Vysvetľuje im hlavnú myšlienku Ramadánu, obetovania sa a demonštruje modlitebné techniky - státie, ohnutie sa, kľaknutie si, sedenie a následne pritlačenie čela o koberec. Neskôr vysvetľuje obsah svojich modlitieb. V stoji sa chce zbaviť všetkých myšlienok spojených s prácou, na kolenách odrecituje malú pasáž z Koránu, v sede sa modlí za svojich rodičov a ležiac tvárou k zemi šepká "sláva Bohovi na nebesiach". Turisti, ho väčšinou zavalia množstvom otázok. Pýtajú sa na rozdiely medzi sunnitskými a šítskymi sektami, kresťanstvom a islamom, tak ako aj problém moslimov s násilnými extrémistami. Dvaja z 19 únoscov lietadiel z 11. septembra pochádzali zo Spojených arabských emirátov.

V nedeľu sa na naparfumovanom koberci pred dubajskou mešitou Jumeirah zhromaždilo asi sto turistov. Päťdesiattriročný Brit Steve Smith, ktorý pracuje v londýnskom metre uviedol, že odkaz al-Serkala nevysvetľuje, ako je možné, že samovražední útočníci z roku 2005 mohli použiť Islam na ospravedlnenie smrti 52 pasažierov. "Hovorí iba o miere a šťastí. Ako Angličan však vidím aj odvrátenú stránku toho všetkého. Ako sa môžete porovnávať jeden s druhým?," pýta sa Smith. Podľa al-Serkala, moslimské krajiny extrémizmom psychopatov a šialencov trpia viac ako krajiny mimo Stredného východu, ktoré používajú teroristické útoky na ospravedlnenie krádeže ropy iných ľudí. Podľa Smitha bolo však toto vysvetlenie zavádzajúce.

Istá Američanka sa opýtala prečo sa muži a ženy modlia oddelene. Al-Serkal odpovedal oddelením mužov a žien na opačné polovice mešity pričom obe pohlavia dal neskôr dohromady. Jedného Belgičana sa opýtal: "Ak sa o vás opiera neznáma žena svojim ramenom, dokážete sa koncentrovať?". Belgičan odpovedal nie. "Oddelením mužov a žien sa predchádza zbytočnému rozptýleniu," dodal al-Serkal.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR dostalo ponuku obsadiť post veliteľa misie na Golane
<< predchádzajúci článok
Naša strana je ako armáda, uviedol Slota