Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2018

Bývalých kolumbijských povstalcov predviedli pred osobitný tribunálIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR AP
Bogota 14. júla (TASR) - Prvýkrát od skončenia občianskej vojny v Kolumbii predviedli v piatok pred súd bývalých veliteľov povstaleckej organizácie Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC), ktorí sa majú zodpovedať zo svojich zločinov.


Osobitný "mierový" tribunál so sídlom v Bogote otvoril proces s celkovo 32 bývalými bojovníkmi obvinenými z niekoľkých tisícov únosov spáchaných v rokoch 1993-2012, informovala agentúra DPA.

V súdnej sieni sa objavili aj niekdajší vysokopostavení predstavitelia FARC vrátane posledného vodcu tejto organizácie Rodriga Londoňa, známeho pod prezývkou Timochenko, ktorý podpísal v roku 2016 mierovú dohodu s kolumbijským prezidentom Juanom Manuelom Santosom.

Niektorí z ďalších obžalovaných sa nechali zastupovať advokátmi alebo sa na pojednávaní zúčastnili len prostredníctvom videoprenosu.

Príslušníci FARC vo veľkom unášali ľudí, aby získali výkupné a mohli tak financovať svoj ozbrojený boj proti štátnym zložkám. V uvedenom období mohlo ísť až o približne 8500 takýchto prípadov.

Bývalých veliteľov majú v úvodnej časti procesu oboznámiť s obvineniami. Pokiaľ sa ku zločinom priznajú, môžu rátať s výrazne miernejšími trestami.

Vojna medzi FARC a kolumbijskou vládou trvala vyše 50 rokov, pričom si podľa údajov DPA vyžiadala najmenej 220.000 mŕtvych a približne sedem miliónov ľudí donútila opustiť svoje domovy. Súčasťou mierovej dohody z roku 2016 bolo i zriadenie osobitného tribunálu pre zločiny spáchané v rámci konfliktu.

Práve súdenie bývalých veliteľov prispieva ku kontroverzii okolo mierovej dohody. Páchateľom, ktorí sa priznajú, totiž hrozí najviac osemročné väzenie.

Organizácia FARC sa medzičasom zmenila na politickú stranu a Londoňo mal kandidovať v májových voľbách za prezidenta Kolumbie. Kandidatúru však nakoniec stiahol zo zdravotných dôvodov.

Medzi obvinenými je aj sedem z desiatich zákonodarcov FARC, ktorí boli zvolení v marcových parlamentných voľbách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na domy republikánskych lídrov v Belfaste hodili výbušniny
<< predchádzajúci článok
Pompeo sa stretol s novozvoleným mexickým prezidentom Obradorom

Bývalých kolumbijských povstalcov predviedli pred osobitný tribunál - diskusné fórum čitateľov