27. septembra 2007

Cancellara obhájil titul MS v časovke

Švajčiar Fabian Cancellara bude môcť aj na budúci rok v časovkách nosiť dúhový dres majstra sveta. Dvadsaťšesťročný špecialista na jazdy proti chronometru obhájil vo štvrtok v ...

STUTTGART 27. septembra (WEBNOVINY) - Švajčiar Fabian Cancellara bude môcť aj na budúci rok v časovkách nosiť dúhový dres majstra sveta. Dvadsaťšesťročný špecialista na jazdy proti chronometru obhájil vo štvrtok v Stuttgarte titul v časovke zo Salzburgu 2006 a vo svojej zbierke bude mať už štvrtý dres majstra sveta. Prvé dva z tejto disciplíny však má ešte ako junior z rokov 1998 a 1999. Cancellara si na 44,9 km dlhej trati výborne rozložil sily, najrýchlejší bol na všetkých medzičasoch. Švajčiar štartoval ako posledný a mal prehľad o časoch svojich súperov. Napokon v cieli mal pred druhým Lászlóm Bodrogim z Maďarská náskok 52 sekúnd. Bronz si vybojoval Holanďan Stef Clement, ktorý bol na medzičasoch najvážnejším súperom Cancellaru. V konkurencii 69 cyklistov nemalo Slovensko zastúpenie.
Cancellara išiel od úvodu ako stroj a postupne na súperov získaval cenné sekundy. Po 8,39 km viedol pred Clementom o 9 sekúnd, v polovici trate už bol rozdiel medzi nimi 38 sekúnd. Švajčiar absolvoval 44,9 km dlhú trať napokon za 55:41 min a ako jediný prekonal hranicu 48 km/h. "Cením si tento úspech, pretože som sa na túto časovku na rozdiel od vlaňajška špeciálne nepripravoval. Som veľmi rád, že sa to podarilo. Od začiatku som mohol situáciu kontrolovať, ale išiel som svoje vlastné tempo. Príprava na šampionát bola veľmi zložitá, situácia v cyklistike teraz nie je dobrá, časté dopingové kontroly nepridávajú na pokoji. Navyše sa tu objavilo veľa nových jazdcov, o ktorých som nevedel, čo môžem od nich očakávať," povedal v cieli Cancellara.
V piatok je v Stuttgarte na programe voľný deň, šampionát cez víkend vyvrcholí cestnými pretekmi v kategóriách mužov-elite, žien a mužov do 23 rokov.

Výsledky - MS v cestnej cyklistike v Stuttgarte:
Muži-elite (44,9 km): 1. Fabian Cancellara (Švajč.) 55:41,35, 2. László Bodrogi (Maď.) +52,06, 3. Stef Clement (Hol.) +57,71, 4. Bert Grabsch (Nem.) +1:12,12, 5. Sebastian Lang (Nem.) +1:17,43, 6. Vladimir Gusev (Rus.) +1:46,91, 7. Jose Gutierrez Palacios (Šp.) +1:56,18, 8. Andrej Mizurov (Kazach.) +2:02,67, 9. Vasilij Kirijenka (Bielor.) +2:03,44, 10. Bradley Wiggins (V. Brit.) +2:10,78.