12. marca 2010

Cenu fair play v ČR získal bežec Michal Smola

Na slávnostnom zasadnutí Českého klubu fair play v Prahe boli v piatok v Smetanovej sále Autoklubu ČR vyhlásení laureáti cien fair play za rok 2009. ...

Michal Smola

PRAHA 12. marca (WEBNOVINY) - Na slávnostnom zasadnutí Českého klubu fair play v Prahe boli v piatok v Smetanovej sále Autoklubu ČR vyhlásení laureáti cien fair play za rok 2009. Hlavnú cenu získal 28-ročný orientačný bežec Michal Smola. Držiteľ striebornej medaily na strednej trati z MS 2008 minulý rok na MS v Maďarsku dal pred medailovým ambíciami v štafete prednosť prvej pomoci švédskemu bežcovi Martinovi Johanssonovi. Český tím pre tento rytiersky postoj k súperovi prišiel o medailu, ku ktorej mal veľmi blízko.

M. Smola sa na poslednom úseku trate spoločne s Francúzom Thierrym Gueorgiouom a Nórom Andersom Nordbergom zastavili pri zranenom Johannsonovi, ktorý si hlboko do stehna vrazil konár. Francúzsky a nórsky pretekár vytiahli švédskemu bežcovi zo stehna tri centimetre hrubú a dvanásť centimetrov dlhú haluz, ale ten začal strácať vedomie. Anders Nordberg bežal na najbližšiu občerstvovaciu stanicu pre pomoc a Michal Smola s Gueorgiouom odniesli silne krvácajúceho Johanssona na cestu, kde s ním počkali na sanitku. Český reprezentant sa pre spomenutú udalosť rozhodol nebojovať o medailu, ale pomáhať zranenému kolegovi. V súťaži pokračoval, až keď Johanssona odviezla sanitka do nemocnice. Nakoniec dobehol do cieľa na 27. mieste.

Český klub fair play je súčasťou Českého olympijského výboru (ČOV) a na piatkovom zasadnutí sa zúčastnili okrem iných predseda ČOV Milan Jirásek, ministerka školstva, mládeže a telovýchovy Miroslava Kopicová, podpredseda ČOV Josef Dovalil, predsedníčka Českého klubu fair play Květoslava Pecková a podpredseda Európskeho hnutia fair play Manfred Lämmer.

Za celoživotný postoj k ideám fair play boli v piatok ocenení aj dlhoročný reprezentant vo veslovaní Václav Chalupa a bývalý výborný ligový hokejista Brna a československý reprezentant Josef Černý.