Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. mája 2020

Ceny ropy v piatok ráno výrazne klesliJúlový kontrakt na severomorskú zmes Brent v piatok ráno zlacnel o 1,76 USD alebo 4,88 % na 34,30 USD za barel.Zdieľať
Ceny ropy v piatok ráno výrazne klesli

Ceny ropy na konci týždňa výrazne klesli. Dôvodom sú obavy z vývoja čínskej ekonomiky.


Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s júlovým kontraktom sa v piatok o 7.57 h SELČ predával po 31,80 USD (28,91 eura). To bolo o 2,12 USD alebo 6,25 % menej ako vo štvrtok (21. 5.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si vo štvrtok polepšil o 43 centov alebo o 1,3 % a uzavrel na 33,92 USD za barel.

Júlový kontrakt na severomorskú zmes Brent v piatok ráno zlacnel o 1,76 USD alebo 4,88 % na 34,30 USD za barel. Vo štvrtok cena Brentu stúpla o 31 centov alebo 0,9 % na 36,06 USD za barel.

Tesne pred víkendom sa dostali ceny ropy pod veľký tlak. Dôvodom boli pochybnosti týkajúce sa zotavovania čínskej ekonomiky. Investori s napätím sledujú otvorenie výročného Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov. Pekinské vedenie prvýkrát za posledné roky nestanovilo cieľ pre tohtoročný rast ekonomiky, premiér Li Kche-čchiang ako dôvod uviedol "veľké neistoty" týkajúce sa pandémie nového koronavírusu a globálnej hospodárskej krízy. Čína podľa neho čelí faktorom, ktoré sa dajú ťažko predpovedať.

Podľa expertov ďalším negatívnym faktorom je opätovné zvyšovanie napätia medzi USA a Čínou, ktoré by mohlo ohroziť nedávno dosiahnutú čiastočnú obchodnú dohodu. Americký prezident Donald Trump opakovane tvrdo kritizoval čínske vedenie za postup pri koronakríze. Navyše, Číne chce zvýšiť kontrolu nad Hongkongom.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Globálne akciové trhy klesli pre napätie medzi USA a Čínou
<< predchádzajúci článok
Traja muži ukradli z farmy živé zvieratá, prasa si odviezli na mieste spolujazdca v aute (foto)

Ceny ropy v piatok ráno výrazne klesli - diskusné fórum čitateľov