Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2012

Černobyľ bude mať nový sarkofág, výstavba sa začne v apríliVýstavba nového sarkofágu nad nefunkčnou atómovou elektrárňou v Černobyli sa začne 26. apríla, v deň 26. výročia najhoršej jadrovej katastrofy, oznámila v utorok Ukrajina. Predbežné práce na výstavbe ...Zdieľať
cernobyl KYJEV 28. marca (WEBNOVINY) - Výstavba nového sarkofágu nad nefunkčnou atómovou elektrárňou v Černobyli sa začne 26. apríla, v deň 26. výročia najhoršej jadrovej katastrofy, oznámila v utorok Ukrajina. Predbežné práce na výstavbe 20 000-tonovej stavby sa začali začiatkom roka, uviedol prezident Viktor Janukovyč.


Jadrová katastrofa postihla veľké časti Európy, no najmä Ukrajinu, Bielorusko a Rusko. "Potrebné finančné prostriedky sú k dispozícii a práce pokračujú podľa kalendára," povedal Anton Ussov, hovorca Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), hlavného sponzora projektu. Podľa Ussova stavba sarkofágu by mala byť podľa predpokladov ukončená v polovici roku 2015.

Po černobyľskej katastrofe sovietske úrady vystavali dočasný betónový kryt, ktorý mal brániť úniku radiácie zo zničeného reaktora, no stále existovali obavy z jeho trvácnosti. Nový sarkofág má stáť 1,5 miliardy eur.

Medzinárodná komunita sa snažila získať finančné prostriedky na jeho výstavbu, čo sa podarilo v roku 2011 počas konferencie v Kyjeve pri príležitosti 25. výročia katastrofy. Darcovia súhlasili s prispením 550 miliónov eur a zvyšok zaplatí EBRD.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenská medovina na súťaži v USA znovu medailová!
<< predchádzajúci článok
Od štvrtka sa počasie zhorší, na mnohých miestach zaprší