Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2006

Česi majú najradšej Slovákov, potom AmeričanovPre Čechov sú najsympatickejším národom Slováci. Na druhom mieste sú Američania, ktorí paradoxne zároveň predstavujú druhé najväčšie ohrozenie bezpečnosti. Viac ako Ameriky sa Česi obávajú ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Pre Čechov sú najsympatickejším národom Slováci. Na druhom mieste sú Američania, ktorí paradoxne zároveň predstavujú druhé najväčšie ohrozenie bezpečnosti. Viac ako Ameriky sa Česi obávajú už len Iraku. Vyplýva to z dvoch prieskumov, ktoré pre denník MF DNES uskutočnila agentúra SC&C. "Spoločnú históriu nezaprieme," povedala analytička Jana Hamanová v súvislosti s náklonnosťou Čechov ku Slovákom. Prieskum však poukazuje na klesajúcu popularitu Slovenska u mladých ľudí, ktorí začali vnímať svet až po rozpade Československa. Mladí Česi pociťujú sympatie skôr k Amerike. "Mladí nemajú dôvod cítiť náklonnosť ku krajine, ktorú skoro nepoznajú," tvrdí Hamanová.

Čo sa týka ďalších krajín, Nemci sú pre Čechov stále sympatickejší, no súčasne predstavujú značné ohrozenie. Vzťah ku všetkým susedom sa zlepšil, pozitívnejší je aj pohľad na Rusko a Ukrajinu. Za vzor Česi pokladajú najmä malé krajiny ako Švédsko, Dánsko, Holandsko a Belgicko. Najväčší strach majú občania ČR z Iraku, ktorý vnímajú ako "hlavného predstaviteľa svetového terorizmu. Za ním sa umiestnili USA, Irán, Nemecko, Rusko a Čína.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predaj jatočných ošípaných by mal podľa VÚEPP opäť klesnúť
<< predchádzajúci článok
Micheľ v počte preferenčných hlasov do NR SR predstihol Galisa

Česi majú najradšej Slovákov, potom Američanov - diskusné fórum čitateľov