08. apríla 2012

Česi postúpili cez Srbov do semifinále Davisovho pohára

ČESKO - SRBSKO 3:1 po nedeľňajšej III. dvojhre, Česko už má istotu víťazstva (Praha, O2 Arena, antuka v hale) Tomáš Berdych - Janko Tipsarevič 7:6 (6), 7:6 (6), 7:6 (7) za 225 minút Piatok: ...

tomas berdych ČESKO - SRBSKO 3:1 po nedeľňajšej III. dvojhre, Česko už má istotu víťazstva

(Praha, O2 Arena, antuka v hale)

Tomáš Berdych - Janko Tipsarevič 7:6 (6), 7:6 (6), 7:6 (7) za 225 minút

Piatok:
Tomáš Berdych - Viktor Troicki 6:2, 6:1, 6:2 za 109 minút
Radek Štěpánek - Janko Tipsarevič 7:5, 4:6, 4:6, 6:4, 7:9 za 307 minút
Sobota:
Tomáš Berdych, Radek Štěpánek - Ilija Bozoljac, Nenad Zimonjič 6:4, 6:2, 7:6 (4) za 143 minút
BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) - Českí tenisti sa po obhajcoch trofeje Španieloch a Američanoch stali tretími semifinalistami Davisovho pohára 2012 reprezentačných družstiev mužov.

V pražskom štvrťfinále svetovej skupiny vedú nad Srbmi pred nedeľňajšou záverečnou dvojhrou nezvratne 3:1.

O postupový bod sa na antuke v O2 Arene postaral Tomáš Berdych, ktorý v súboji jednotiek oboch tímov a zároveň renkingových susedov v Top 10 zdolal Janka Tipsareviča za 225 minút 7:6 (6), 7:6 (6), 7:6 (7).

V tajbrejku tretieho setu dosiahol obrat z 3:6 na 7:6. Nevyužil síce mečbal pri vlastnom podaní, ale následny na príjme už áno.

Česko si 14. - 16. septembra v semifinále zmeria sily s výberom Argentíny.

Dvadsaťšesťročný Berdych figuruje na 7. pozícii v rebríčku a proti o rok staršiemu 8. hráčovi počítačového poradia Tipsarevičovi má aktuálne skóre 3:4 zásluhou tretieho úspechu za sebou.

Nadviazal na tesný triumf 2:6, 6:3, 7:6 (6), ktorý dosiahol vlani na tvrdom povrchu - zhodou okolností takisto v O2 Arene, ale v Londýne - v základnej skupine na "výberovom" koncoročnom šampionáte ATP World Tour Finals. Zároveň sa Belehradčanovi revanšoval za nezdar zo semifinále Davis Cupu 2010 v srbskej metropole.

V piatok bodovali jednotky, tá hosťujúca cez tri odvrátené mečbaly. Najprv sa Berdych presadil proti Viktorovi Troickému za 109 minút jednoznačne 6:2, 6:1, 6:2. Vzápätí však Tipsarevič zvíťazil nad 33-ročným veteránom Radkom Štěpánkom za 307 minút 5:7, 6:4, 6:4, 4:6, 9:7.

Napokon sa mu nevypomstilo, že vo štvrtom sete si neudržal náskok brejku (4:2) a musel ísť do piateho dejstva. V ňom ako podávajúci v 12. geme odvrátil jednu bezprostrednú hrozbu prehry a v 14. geme dokonca dve za sebou. Po zápase Tipsarevič obvinil Štěpánka z urážlivého gesta i vulgárneho vyjadrenia pri podávaní rúk.

Domácich dostali pred nedeľou do výhodnejšej pozície Berdych so Štěpánkom, ktorí v súlade so všeobecnými očakávaniami nastúpili na sobotňajšiu štvorhru namiesto pôvodne nominovaných Františka Čermáka a Lukáša Rosola a zvíťazili nad Ilijom Bozoljacom a Nenadom Zimonjičom za 143 minút 6:4, 6:2, 7:6 (4).

Česko predvlani v semifinále v Belehrade tiež viedlo po sobotňajšej štvorhre 2:1, ale vtedy napokon ešte prehralo a Srbsko potom dosiahlo celkový triumf. Teraz nemalo k dispozícii lídra renkingu ATP Novaka Djokoviča, ktorý v nedeľu v Monte Carle sledoval súboj Jo-Wilfried Tsonga - John Isner v rámci davsicupového stretnutia Francúzsko - USA.