05. decembra 2009

Česi prehrávajú vo finále DP 0:2

Tenisti Španielska vedú po piatkových dvojhrách finále Davisovho pohára 2009 nad súpermi z Českej republiky 2:0 a po roku sú opäť blízko k zisku prestížnej trofeje. O dôležitý prvý bod favorita ...

BARCELONA 4. decembra (WEBNOVINY) - Tenisti Španielska vedú po piatkových dvojhrách finále Davisovho pohára 2009 nad súpermi z Českej republiky 2:0 a po roku sú opäť blízko k zisku prestížnej trofeje. O dôležitý prvý bod favorita sa na antuke pod strechou halového komplexu Palau Sant Jordi v Barcelone postaral Rafael Nadal, ktorý podľa predpokladov zdolal Tomáša Berdycha za 149 minút 7:5, 6:0, 6:2. S výnimkou prvého setu mala španielska jednotka a svetová dvojka stretnutie pod kontrolou a od stavu 4:5 v úvodnom dejstve povolila snaživému súperovi už iba dva gemy. Vyše 16 000 divákov v závere nadšene aplaudovalo bývalej svetovej jednotke a šesťnásobného grandslamového šampiónovi. "Prehral som hladko, ale s Rafom na antuke a on na tomto povrchu podľahol v kariére iba toľkokrát, že sa to dá spočítať na prstoch jednej ruky. Miestami hral bezchybne, iba som sa musel pri niektorých loptičkách pousmiať," zmierene hodnotil Tomáš Berdych. Víťaz až sedemkrát prerazil súperov servis, zatiaľ čo svoje podanie Čechovi prepustil len jediný raz. "Od konca prvého setu som začal hrať svoju hru a súper bol čoraz unavenejší," cituje idnes.cz Rafaela Nadala.

V druhej dvojhre bol skúsený Radek Štěpánek blízko k zisku vyrovnávajúceho bodu. Nad španielskou dvojkou Davidom Ferrerom viedol už 2:0 na sety, ale napokon podľahol nasadenému tempu aj mladšiemu súperovi aj s dávkou smoly v piatich dejstvách 6:1, 6:2, 4:6, 4:6, 6:8. Stretnutie trvalo 257 minút. V úvodných dvoch setoch mal 31-ročný Štěpánek takmer stopercentnú úspešnosť pri sieti a jeho nátlakový štýl podanie - volej robil španielskemu antukárovi značné problémy. Uhral v nich dovedna iba 3 gemy. Neskôr však o 4 roky mladší Ferrer našiel recept na hru súpera a v ďalších dvoch setoch zvíťazil dvakrát 6:4. V piatom dejstve sa rozpútala pravá daviscupová dráma. Obaja tenisti si na rozdiel od predchádzajúceho setu vyhrávali svoje servisy, no za stavu 5:4 bol český tenista trikrát dve loptičky od víťazstva. Ferrera však podržalo podanie a napokon svojho súpera za stavu 6:6 brejkol, keď Štěpánek nevyužil vedenie 30:0, urobil 10. dvojchybu a napokon Španielovi "premenil" brejkbal nevydarených kraťasom. Vzápätí Ferrer suverénne odpodával a po 4:17 h využil hneď prvý mečbal. "Vedieme 2:0 a to je po prvom dni veľmi dôležité. Som veľmi rád, že sa mi podarilo otočiť vývoj z nepriaznivého stavu 0:2 na sety už aj kvôli ľuďom, ktorí ma fantasticky povzbudzovali," uviedol v prvej reakcii pre Českú televíziu David Ferrer. "Som sklamaný, lebo sme boli blízko od vyrovnaného stavu. Radkovi v závere chýbali sily, chytal kŕče. Stav 0:2 po prvom dni nie je dobrý, ale pokúsime sa to ešte otočiť. Na začiatku náš hráč výborne podával, nedostával súpera do dlhých výmen, chodil k sieti a umne menil rytmus hry. Od tretieho setu sa to trošku zmenilo. Už nebol v nátlakovej hre taký dôsledný a Ferrer sa začal chytať. V piatom sete sa Radek vrátil k takticky dobrému tenisu, ale v závere mu už chýbali sily. Škoda, lebo za stavu 1:1 by bola nádej na celkové víťazstvo oveľa väčšia," uviedol v rozhovore pre Českú televíziu kapitán Čechov Jaroslav Navrátil.

Španieli môžu o svojom finálovom triumfe a zisku štvrtej šalátovej misy rozhodnúť už v sobotu, keď je v jednom z dejísk OH 1992 na programe štvorhra. Do nej kapitáni oboch tímov Albert Costa a Jaroslav Navrátil predbežne nominovali dvojice Feliciano López, Fernando Verdasco, resp. Lukáš Dlouhý, Jan Hájek. Začiatok štvorhry je na programe o 16.00 h. Finále by malo vyvrcholiť v nedeľu záverečnými dvojhrami od 12.00 h SEČ. Najprv by sa mali predstaviť Rafael Nadal a Radek Štěpánek, potom David Ferrer a Tomáš Berdych. Osoby a obsadenie sa ešte môžu pod ťarchou okolností zmeniť.