Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. apríla 2019

Česka snemovňa prehlasovala veto Senátu ohľadom cirkevných reštitúciíIlustračné foto Foto: TASR/APPoslanecká snemovňa Parlamentu ČR prehlasovala v utorok veto Senátu a schválila zdanenie cirkevných reštitúcií, ktoré si Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) stanovila ako podmienku pre toleranciu ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR prehlasovala v utorok veto Senátu a schválila zdanenie cirkevných reštitúcií, ktoré si Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) stanovila ako podmienku pre toleranciu menšinovej vlády hnutia ANO a Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD). Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.


Senátor z hnutia Starostovia a nezávislí (STAN) Zdeněk Hraba v utorok pred hlasovaním snemovne povedal, že ak zákon prejde a podpíše ho prezident, senátori sa obrátia na Ústavný súd a budú požadovať zrušenie zákona.

"Ak to prejde, zhodli sme sa s kolegami v klube, že by sme podali návrh na zrušenie zákona," povedal Hraba. Podľa neho tento krok podporia aj senátori za Občiansku demokratickú stranu (ODS). Podľa zákona sa na Ústavný súd ČR môže obrátiť skupina najmenej 17 senátorov.

Senát ČR koncom februára návrh KSČM na zdanenie cirkevných reštitúcií odmietol. Novela sa tak vrátila do Poslaneckej snemovne, kde na prehlasovanie Senátu stačilo 101 hlasov, pričom koalícia ANO a ČSSD s podporou komunistov disponuje 108 hlasmi.

Štát by podľa komunistov mohol zdanením získať každoročne späť približne 308 miliónov zo zhruba dvoch miliárd korún, ktoré cirkvám podľa zákona a následne uzavretých zmlúv posiela. Novela by nebola účinná spätne.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
FSB rozbila dve teroristické bunky na Kaukaze a v Prímorskom kraji
<< predchádzajúci článok
Centeno: Slabý rast Talianska spôsobuje starosti eurozóne

Česka snemovňa prehlasovala veto Senátu ohľadom cirkevných reštitúcií - diskusné fórum čitateľov