Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júna 2006

Česká vláda by nemala prijímať vážne rozhodnutia,tvrdí KlausČeský prezident Václav Klaus v utorok varoval vládu odchádzajúceho sociálnodemokratického premiéra Jiřího Paroubka, aby neprijímala strategické rozhodnutia a aby konala len ako úradnícka vláda. ...Zdieľať

PRAHA 6. júna (WN/SITA/AFP) - Český prezident Václav Klaus v utorok varoval vládu odchádzajúceho sociálnodemokratického premiéra Jiřího Paroubka, aby neprijímala strategické rozhodnutia a aby konala len ako úradnícka vláda. Paroubkova stredoľavicová vláda "stratila svoju legitimitu" potom, čo v parlamentných voľbách uskutočnených v piatok a sobotu zvíťazila konzervatívna Občianska demokratická strana (ODS), povedal prezident na tlačovej konferencii v Prahe. Táto vláda "by nemala prijímať nijaké významné rozhodnutia, rozhodnutia, ktoré by niečo mohli zmeniť," povedal.

Český prezident, bývalý premiér za ODS , takto odpovedal na otázku v súvislosti s očakávaným rekordným nákupom transportérov pre českú armádu. Rakúska spoločnosť Steyr Daimler Puch patriaca pod americký gigant General Dynamics vyhrala tender na dodávku 234 vojenských transportérov v hodnote 23,6 miliardy českých korún. Očakáva sa, že dohodu v nasledujúcich dňoch podpíše minister obrany Karel Kühnl patriaci k Únii slobody, ktorá sa v terajších voľbách nedostala do parlamentu. ODS spochybňovala transparentnosť tendra.

ODS parlamentné voľby vyhrala so ziskom 35,38 percenta hlasov, ale v snemovni jej to nezaručuje väčšinu ani spolu s koaličnými kresťanskými demokratmi a dokonca ani s pravicovo orientovanými zelenými, ktorí sa po prvý raz dostali do parlamentu. Spolu majú v 200-člennej snemovni 100 kresiel. Rovnaký počet poslancov majú sociálni demokrati a komunisti. Prezident Klaus v pondelok poveril zostavením vlády lídra ODS Mirka Topolánka.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poslancovi ČSSD vraj núkali päť miliónov za prestup k zeleným
<< predchádzajúci článok
Hlasy od zahraničných Slovákov prichádzajú priebežne