Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. apríla 2013

Chcete zlepšiť pamäť? Zatnite pästePodľa vedcov z Montclair State University zatínanie pravej ruky na 90 sekúnd pomáha pri tvorbe pamäte, rovnaký úkon pri ľavej rukej zas zlepšuje vyvolávanie spomienok.Zdieľať
Zatnite päste Americkí psychológovia z Montclair State University v štáte New Jersey tvrdia, že zatínanie pästí dokáže zlepšiť pamäťové schopnosti.


Zatiaľ čo zatínanie pravej ruky na 90 sekúnd podľa nich pomáha pri tvorbe pamäte, rovnaký úkon pri ľavej rukej zas zlepšuje vyvolávanie spomienok.

Vedci na čele s Ruth Elaine Propper v experimente s 50 dospelými dobrovoľníkmi zistili, že si títo ľudia dokázali lepšie zapamätať slová z dlhého zoznamu, keď vykonávali spomínané úkony.

"Zatínanie pravej ruky tesne pred tým, než si chcete niečo zapamätať a zatínanie ľavej pred tým, ako si chcete na niečo spomenúť, má pozitívny efekt na zlepšovanie pamäte," uviedla Propper s tým, že zatínanie pästí pravdepodobne aktivuje určité oblasti mozgu, ktoré sú zodpovedné za pamäť.

Predchádzajúce výskumy dokázali, že zatínanie pravej ruky aktivuje ľavú hemisféru mozgu a zatínanie ľavej zas pravú hemisféru. Pri pamäťových procesoch sa využívajú obe polovice mozgu, ľavá na ukladanie informácií a pravá na ich vyvolávanie. Vedci chcú teraz zistiť, či dokáže zatínanie pästí zlepšiť aj iné mentálne schopnosti.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Tanec ako optická ilúzia
<< predchádzajúci článok
Belgickí mladíci spájajú Európu, vymysleli unikátny projekt

Chcete zlepšiť pamäť? Zatnite päste - diskusné fórum čitateľov