Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. júla 2020

Chodníkový most v Spišskej Novej Vsi sa prepadol, na mieste sa mala nachádzať aj jedna osoba (foto)


Tagy: pád mosta

Chodníkový most pre chodcov a cyklistov v Spišskej Novej Vsi na Starosaskej ulici sa v piatok približne o 4:30 ráno prepadol. Informovala o tomZdieľať
116400250_2816040425162442_1525868550247248153_o 676x380 31.7.2020  - Chodníkový most pre chodcov a cyklistov v Spišskej Novej Vsi na Starosaskej ulici sa v piatok približne o 4:30 ráno prepadol. Informovala o tom Polícia SR vo svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa prvotných informácií polície sa na moste mala nachádzať jedna osoba, ktorá sa ľahko zranila. Ako agentúru SITA informoval Tomáš Repčiak zo spišskonovoveského mestského úradu, žena utrpela odreninu členka.

Mesto Spišská Nová Ves v súvislosti pádom mosta vyhlásilo mimoriadnu situáciu a zvolalo zasadnutie krízového štábu. Prvým krokom bolo zabezpečenie miesta príslušníkmi Hasičského záchranného zboru, Policajného zboru a mestskej polície na zabránenie ďalšej ujmy na zdraví a majetku obyvateľov mesta. O situácii bol informovaný správca vodného toku – Povodie Bodvy a Hornádu.

Požiadali o statický posudok havárie

„Požiadali sme o spracovanie statického posudku príčin havárie a technologického postupu s cieľom získať návrh na odstránenie spadnutého mosta. Až po spracovaní tejto expertízy sa budeme môcť vyjadriť k príčine vzniku havárie. Na základe výsledku posudku pristúpime k identifikácii technických stavov ostatných mostov,“ uviedol primátor mesta Pavol Bečarik a zároveň požiadal občanov o rešpektovanie zmien dopravnej situácie a dočasného dopravného značenia, a akceptovanie presmerovania pešieho koridoru na náhradnú trasu.

„Všetkým je nám ľúto, že došlo, našťastie, len k ľahkému zraneniu obyvateľky mesta. Šťastím v nešťastí je, že k udalosti došlo v skorých ranných hodinách, keď je výrazne nižší pohyb chodcov. Je to pre nás mementom, aby sme našu pozornosť prioritne upriamili na bezpečnosť obyvateľov Spišskej Novej Vsi pri pohybe po verejných priestranstvách,“ dodal primátor Bečarik.

Po spoločenských zmenách v roku 1990 mesto prevzalo od štátu (Okresná správa ciest) všetky mosty a lávky na svojom území bez akejkoľvek príslušnej technickej dokumentácie.

Nepriaznivý technický stav mnohých mostov

Postupne zabezpečilo vo vlastnej réžii spracovanie technickej dokumentácie, takzvaných mostných listov, a diagnostiku ich stavu. Na základe výsledkov zabezpečovalo postupné odstraňovanie závad na mostných telesách. Na predmetnom moste v minulosti vymenili povrch časti mosta a izoláciu.

Aj táto havária potvrdzuje dlhodobý nepriaznivý technický stav mnohých mostných stavieb na Slovensku, ktoré po páde socializmu prešli do správy obcí, miest a krajov bez finančného krytia nákladov na ich údržbu a prípadnú rozsiahlu rekonštrukciu.

Mesto Spišská Nová Ves i napriek tomu v minulom období zabezpečilo výstavbu nových mostov pri OC Tesco a Lidl, v mestskej časti Vyšný Hámor, v Novoveskej Hute na Kvetnej ulici, rekonštrukciu mosta na ulici Ing. O. Kožucha a lávky pri Panoráme.

Po zrútení pôvodného mosta po záplavách v roku 2010 pri závode Embraco sa významne podieľalo na získaní štátnych zdrojov na výstavbu nového mosta.


Zobraziť fotogalériu k článku:
Chodníkový most v Spišskej Novej Vsi sa prepadol (fotografie)

 

Chodníkový most v Spišskej Novej Vsi sa prepadol

Chodníkový most v Spišskej Novej Vsi sa prepadol

Chodníkový most v Spišskej Novej Vsi sa prepadol

 Zdroj: Webnoviny.sk - Chodníkový most v Spišskej Novej Vsi sa prepadol, na mieste sa mala nachádzať aj jedna osoba (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


Tagy: pád mosta
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súd v kauze vraždy Kuciaka (23. deň): Vynesenie verdiktu si o pár dní vypočuje len Kočner
<< predchádzajúci článok
Obmedzenia pre koronavírus zasiahli aj do výskumu slovenských robotikov zapojených do medzinárodnej súťaže

Chodníkový most v Spišskej Novej Vsi sa prepadol, na mieste sa mala nachádzať aj jedna osoba (foto) - diskusné fórum čitateľov