Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. decembra 2009

Chorváti si idú voliť prezidentaChorváti budú v nedeľu voliť nového prezidenta. Vo voľbách kandiduje dvanásť politikov a jeden z nich nahradí vo funkcii hlavy štátu doterajšieho prezidenta Stipeho Mesiča. Prezidentské voľby ...Zdieľať
ZÁHREB 27. decembra (WEBNOVINY) - Chorváti budú v nedeľu voliť nového prezidenta. Vo voľbách kandiduje dvanásť politikov a jeden z nich nahradí vo funkcii hlavy štátu doterajšieho prezidenta Stipeho Mesiča. Prezidentské voľby prichádzajú v čase prehlbujúcej sa ekonomickej krízy, obáv z rastu korupcie a ašpirácií krajiny na skorý vstup do EÚ. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že 10. januára sa bude musieť uskutočniť aj druhé kolo volieb, keďže ani jeden z kandidátov sa v preferenciách nepribližuje k 50 percentnej hranici.


Do druhého kola s najväčšou pravdepodobnosťou postúpi kandidát hlavnej opozičnej Sociálno-demokratickej strany Ivo Josipovič, právny expert a hudobný skladateľ. Jeho najväčšími súpermi sú starosta Záhrebu Milan Bandič a podnikateľ Nadan Vidoševič. Hlavnou témou predvolebnej kampane bol boj proti rastúcej korupcii, čo je hlavnou požiadavkou na vstup Chorvátska do EÚ.

Volebné právo má 4,4 milióna ľudí, z toho vyše 400 000 Chorvátov žijúcich v susednej Bosne. Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 do 19:00 SEČ.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Útočník z lietadla priznál, že ho cvičila al-Kájda
<< predchádzajúci článok
Polícia prehľadala byty v Londýne pre pokus o útok

Chorváti si idú voliť prezidenta - diskusné fórum čitateľov