19. júla 2008

Cibulkovej po trojsetovom boji v Stanforde stop vo štvrťfinále

Slovenská tenistka Dominika Cibulková skončila svoje účinkovanie na turnaji WTA Tour v americkom Stanforde (dotácia 600 000 USD, tvrdý povrch) vo štvrťfinále dvojhry. Devätnásťročná Slovenka ...

STANFORD 18. júla (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková skončila svoje účinkovanie na turnaji WTA Tour v americkom Stanforde (dotácia 600 000 USD, tvrdý povrch) vo štvrťfinále dvojhry. Devätnásťročná Slovenka odstúpila z piatkového úvodného štvrťfinálového súboja proti Japonke Ai Sugijamovej za nepriaznivého stavu 7:6 (4), 6:7 (5) a 3:5 v rozhodujúcom sete, pričom výhodu podania mala Cibulkovej súperka. V maratónskom zápase, ktorý trval 2:44 h, sa tešila skúsená 33-ročná Sugijamová (38. v rebríčku WTA Tour) aj napriek tomu, že za stavu 6:7 (4) a 4:5 v druhom sete čelila pri svojom podaní trom mečbalom v rade. Rodáčke z Tokia a držiteľke 6 singlových a 36 deblových titulov na okruhu WTA sa v areáli Stanford University podarilo zdolať po Daniele Hantuchovej aj druhú Slovenku a prebojovať sa do semifinále. Šokujúco vyznieva fakt, že Sugijamová na turnaji nesúcom názov Bank of the West Classic bola vo finále už v roku 1995, keď sa hralo ešte v inom kalifornskom meste - Oaklande. Cibulková aj napriek tesnej štvrťfinálovej prehre odíde zo Stanfordu so šekom na 14 600 USD a ziskom 70 bodov do rebríčka, čo by jej malo pomôcť k posunu zo súčasnej 32. pozície na úroveň prvej tridsiatky. Cibulkovej maximom na turnajoch WTA Tour zostáva tohtoročná finálová účasť z Amelia Island na Floride, do štvrťfinále sa prebojovala celkovo už sedemkrát. Dvojhra - štvrťfinále: Ai Sugijamová (Jap.) - Dominika Cibulková (SR) 6:7 (4), 7:6 (5), 5:3 - skreč, Cibulková odstúpila po 164 minútach V úvode stretnutia 19-ročná Slovenka brejkla svoju o 14 rokov staršiu súperku a vzápätí potvrdila prevahu pri svojom podaní na 2:0. Od stavu 2:4 však získala skúsená Sugijamová tri gemy v rade a po prvý raz sa ujala vedenia (5:4). Napokon vyrovnaný set vyústil do tajbrejku, v ktorom slovenská tenistka prehrávala 1:3, ale pri svojom podaní využila prvý setbal na 7:4. V druhom dejstve tentoraz ušla na 2:0 Sugijamová, ale zverenka trénera Pláteníka po menšej strate koncentrácie opäť zabrala naplno a získala ďalších päť gemov. Za kritického stavu 2:5 bola Sugijamová dve loptičky od prehry, ale zabojovala a znížila na 3:5. Cibulková podávala na víťazstvo, ale situáciu nezvládla. Ázijská súperka sa chytila slamky a aj so šťastím po odvrátení troch mečbalov vyrovnala na 5:5 a neskôr aj na 6:6. Hral sa druhý tajbrejk a v ňom ťahala mladá z Piešťan pochádzajúca Bratislavčanka od začiatku za kratší koniec. Za stavu 2:5 síce aj vďaka súperkinej dvojchybe ešte vyrovnala na 5:5, ale hrozbu tretieho setu napokon neodvrátila. V ňom viedla Cibulková po rýchlom brejku 2:0, ale svoj náskok opäť neudržala. Sugijamová si rozhodujúci brejk nechala na ôsmy gem, keď využila hneď prvý brejkbal a ujala sa vedenia 5:3. Za tohto stavu slovenská hráčka podľa agentúry AFP zápas vzdala. SITA/AFP