Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2010

ČÍNA: Počet obetí otrasov asi 400, zranených 10000Silné zemetrasenie, ktoré v stredu zasiahlo severozápadnú Čínu, si vyžiadalo najmenej 400 mŕtvych a 10-tisíc zranených. Informovala o tom štátna tlačová ...Zdieľať
cina zemetrasenie Provincia Čching-chaj

Foto: SITA/AP
PEKING 14. apríla  - Silné zemetrasenie, ktoré v stredu zasiahlo severozápadnú Čínu, si vyžiadalo najmenej 400 mŕtvych a 10-tisíc zranených. Informovala o tom štátna tlačová agentúra Sin-chua, ktorá sa odvoláva na regionálnych predstaviteľov. Podľa Chuanga Li-mina, vysokého predstaviteľa zasiahnutej prefektúry Ju-šu v provincii Čching-chaj, doteraz potvrdili smrť približne 400 ľudí. Silné otrasy spôsobili zrútenie mnohých domov z hliny a dreva, televízne zábery však dokazujú, že nevydržali ani odolnejšie budovy z betónu. Medzi obeťami sú aj deti, ktoré zavalili trosky školy v meste Ťie-ku neďaleko epicentra.

Podľa Sin-chua zemetrasenie neprežilo najmenej päť žiakov. Ako uviedol pre štátnu televíziu predstaviteľ miestneho hasičského zboru Kchang Ci-fu, pod sutinami skončilo okolo 20 detí. Hasiči sa snažia zachrániť aj zhruba 40 až 50 ľudí, ktorých zasypali trosky budovy obchodného a priemyselného úradu v Ťie-ku. Podľa Kchanga sú nažive a podarilo sa s nimi naviazať kontakt. Dodal, že zo sutín vytiahli najmenej 32 živých ľudí.

Príslušník polovojenskej polície Ši Chua-ťie, ktorý sa podieľa na záchranných operáciách, musia trosky odstraňovať prevažne ručne, keďže nemajú k dispozícii väčšie stroje. Záchranárom tiež chýba zdravotnícke vybavenie. Podľa Sin-chua do oblasti smerujú ďalšie záchranné tímy, ich presun však môže skomplikovať poškodená infraštruktúra. Otrasy narušili telekomunikačnú a elektrickú sieť a na niektorých miestach vyvolali zosuvy pôdy. Predstavitelia provincie Čching-chaj, na ktorých sa odvoláva Sin-chua, informovali, že na záchranných prácach sa podieľa okolo 700 vojakov a neskôr by ich malo doplniť vyše 5000 záchranárov. Do oblasti tiež smeruje humanitárna pomoc v podobe 5000 stanov, 50 tisíc bavlnených plášťov a 50 tisíc prikrývok.

Americký geologický úrad USGS, ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete, v južnej časti provincie Čching-chaj zaznamenal otrasy s magnitúdou 6,9. Zemetrasenie vzniklo o 7:49 miestneho času (1:49 SELČ) v hĺbke 10 kilometrov, približne 375 kilometrov juhovýchodne od mesta Golmud. Podľa USGS rovnakú oblasť dve hodiny predtým zasiahli otrasy s magnitúdou 5,0 a do 5:15 SELČ nasledovalo niekoľko ďalších silných otrasov. Čínski seizmológovia uvádzajú, že najsilnejšie zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 7,1. Informovali tiež o rozsiahlych škodách na stavbách vrátane prasklín na jednej z priehrad.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko: Vyššia pomoc pre Grécko je špekulácia
<< predchádzajúci článok
Podielové fondy mali čisté predaje za 9,4 mil. eur

ČÍNA: Počet obetí otrasov asi 400, zranených 10000 - diskusné fórum čitateľov