Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. decembra 2006

Čínska vláda predložila správu o prioritách armádyČína je zaviazaná k mierovému vývoju, bude však pokračovať v modernizácii svojej armády. Vyplýva to z vládnej správy zverejnenej v piatok. Čínska armáda, ktorá je najväčšou na svete, ...Zdieľať

PEKING 29. decembra (WEBNOVINY) - Čína je zaviazaná k mierovému vývoju, bude však pokračovať v modernizácii svojej armády. Vyplýva to z vládnej správy zverejnenej v piatok. Čínska armáda, ktorá je najväčšou na svete, sa tiež pokúsi silnejšie sa vzoprieť tlaku Taiwanu usilujúceho sa o získanie nezávislosti. V správe sa tiež píše, že krajina svoju obrannú politiku v budúcnosti sústredí viac na ochranu svojho vzdušného priestoru a teritoriálnych vôd. Svoje úsilie zameria aj na inováciu zbraní a zariadení a na intenzívnejší boj proti terorizmu.

"Čína sa nenechá zatiahnuť do žiadnych pretekov v oblasti zbrojenia a nebude vojenskou hrozbou pre žiadnu krajinu," uvádza sa v 91-stranovej správe. "Čína je odhodlaná zostať spoľahlivou silou globálneho mieru, bezpečnosti a stability." Čínska 2,3 miliónová armáda je najväčšou na svete, kritizovaná je však za nedostatok transparentnosti. Deklarovaný rozpočet pre armádu na rok 2006 je v prepočte 28,6 miliardy eur, analytici však tvrdia, že ide o niekoľkokrát vyššiu sumu.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muža obvinili zo 70 miliónovej sprenevery
<< predchádzajúci článok
Saddáma popravia možno už v sobotu

Čínska vláda predložila správu o prioritách armády - diskusné fórum čitateľov