Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. novembra 2019

Čínsky vývoz a dovoz v októbri klesli, obchodný prebytok vzrástolIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Marko Erd
Peking 8. novembra (TASR) - Čínsky vývoz a dovoz sa v októbri znížili menej, ako ekonómovia očakávali. To je určitá úľava pre ázijskú ekonomiku závislú od vývozu v čase, keď sa snaží dosiahnuť čiastočnú dohodu o obchode s USA.


No aj keby bola prvá fáza obchodnej dohody medzi USA a Čínou podpísaná už čoskoro (čo však nie je isté), podľa ekonómov je nepravdepodobné, že by už po krátkom čase pomohla posilniť čínsky export a výrobu. To znamená, že budú potrebné ďalšie stimuly na odvrátenie výraznejšieho poklesu čínskej ekonomiky.

Podľa údajov čínskeho colného úradu sa vývoz z krajiny aj v októbri znížil, už tretí mesiac po sebe, medziročne o 0,9 %. Ekonómovia však očakávali, že sa po septembrovom poklese o 3,2 % v októbri prepadne oveľa strmšie, o 3,9 %.

Najnovšie údaje tiež ukázali, že aj čínsky import v októbri klesol už šiesty mesiac po sebe, a to o 6,4 %. Aj tento výsledok bol lepší ako jeho očakávaný prepad o 8,9 % a septembrové zníženie o 8,5 %.

Slabé údaje o dovoze sú v súlade s nedávnymi číslami o poklese výrobnej aktivity a poukazujú na pretrvávajúce oslabenie domáceho dopytu a limitovaný vplyv politických stimulov.

Čína v októbri vykázala obchodný prebytok 42,81 miliardy USD (38,65 miliardy eur), ktorý bol vyšší ako septembrové kladné saldo 39,65 miliardy USD a prekonal aj odhady expertov, ktorí očakávali prebytok vo výške 40,83 miliardy USD.

Politicky citlivý obchodný prebytok Číny so Spojenými štátmi sa v októbri zvýšil na 26,42 miliardy USD z 25,88 miliardy USD v septembri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smrť študenta počas protestov v Hongkongu rozhnevala demonštrantov
<< predchádzajúci článok
Premávku v Bratislave spomaľujú kolóny so zdržaniami do 20 minút

Čínsky vývoz a dovoz v októbri klesli, obchodný prebytok vzrástol - diskusné fórum čitateľov