Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

13. septembra 2013

Dan Bárta vydáva nový album MaratónikaZnámy český spevák a hudobník Dan Bárta vydáva po piatich rokoch nový album. Dostal názov Maratónika a Dan ho nahral spolu so svojou skupinou Illustratosphere. ...Zdieľať
Dan Bárta Foto: TASR/Martin Palkovič
Bratislava 13. septembra (TASR) – Známy český spevák a hudobník Dan Bárta vydáva po piatich rokoch nový album. Dostal názov Maratónika a Dan ho nahral spolu so svojou skupinou Illustratosphere. Predstaví ho na turné, ktoré štartuje 21. októbra koncertom v Bratislave, kde album aj pokrstí.


Novinková platňa ponúkne desať nových piesní. "Maratónika je o láske aj iných pocitoch, necháme to na poslucháčoch, istotne si tam nájde každý niečo. Je na ňom viac zborov a elektrickej basy, ako bolo zvykom a menej klavíra," uviedol spevák.

Maratóniku produkovala samotná skupina

Dan si píše texty piesní výhradne sám, pri novom albume však urobil výnimku. Niekoľko textov napísala jeho láska Alžbeta Plívová a kamarát Dan Stomierosky. Okrem známeho hlasu si poslucháči vypočujú aj výkon špičkových hudobníkov. Skupinu Illustratosphere tvoria uznávaní profesionáli Filip Jelínek, Robert Balzar, Miroslav Chyška a Jirka Slavíček.

"Album sme nahrali u nás v štúdiu a produkovali sme si ho sami - zásadne ja, Filip Jelínek a Mirek Chyška máme hlavné slovo. Hudbu sme tvorili všetci spolu, zväčša s Filipom Jelínkom, v rôznych stupňoch kooperácie. Ostatní chalani mali hudobné pripomienky, Mirek Chyška väčšinou aranžoval a Robert sa podieľal na harmonickom dolaďovaní. Striedavo sme dohliadali - Filip na formálnu, ja obsahovú, Mirek zvukovú a Robert s Jirkom na remeselnú stránku veci," vysvetlil Dan Bárta.

Novinku predstaví na koncertnom turné

"Je to v poradí štvrtý radový album, zo svojho tieňa vystúpiť neviete, piesne sú poetické, krehké, ale aj tvrdšie, postavené na interpretačných výkonoch všetkých muzikantov, takže zmenený zvuk kapely bude aj počuť od prvej noty. Platňu predstavíme v októbri na koncertoch," dodal na záver pre TASR Bárta.

Niekoľkonásobne ocenený spevák roka a skupina Illustratosphere predvedú hudobný maratón na koncertnom turné, ktoré má 39 zastávok v Slovenskej a Českej republike. Prvý koncert sa uskutoční 21. októbra v bratislavskom Ateliéri Babylon, šnúru koncertov skončia 16. decembra v Hlinsku.

"Na slovenské publikum sa tešíme, je dobré. Sme radi, že máme fanúšikov aj na Slovensku a budeme hrať, ako by to malo byť naposledy v živote. Všetky skladby venujeme našim poslucháčom, lebo už sme takí rozdávační," dodáva na záver Dan Bárta.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozhovor: Dramaturgička Darina Abrahámová prešla skúškou ohňom, ale vníma ju ako prospešnú „Rastie každou novou výzvou“...
<< predchádzajúci článok
Bratislavské hudobné slávnosti začínajú svoj 49. ročník

Dan Bárta vydáva nový album Maratónika - diskusné fórum čitateľov