21. februára 2012

Daniela Hantuchová zvíťazila v Dubaji, ide do osemfinále

Polona Hercogová (Slovin.) 1:6, 7:5, 7:6 (4) za 152 minút DUBAJ 21. februára (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová zvíťazila v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na ...

hantuchova Dvojhra - 1. kolo:

Daniela Hantuchová (SR) - Polona Hercogová (Slovin.) 1:6, 7:5, 7:6 (4) za 152 minút DUBAJ 21. februára (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová zvíťazila v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na turnaji WTA Dubai Duty Free Tennis Championships v Dubaji v SAE nad slovinskou "lucky loserkou" z kvalifikácie Polonou Hercogovou v nepríjemnom vetre za 152 minút 1:6, 7:5, 7:6 (4).

V treťom sete mala Hantuchová proti novej zverenkyni slovenského kouča Vladimíra Pláteníka náskok brejku, ale aj manko 1:3 na gemy a neskôr tiež 1:3 na body v "lotérii". V tejto sezóne uspela už v 8. zápase, v ktorom prehrávala 0:1 na sety.

Napokon sa vyhla druhému nezdaru v tajbrejku rozhodujúcej časti v rade. Nazbierala o dve loptičky menej (100:102). V osemfinálovom 2. kole si zmeria sily s úspešnou z neskoršieho utorňajšieho súboja Šuaj Pcheng (Čína) - Marion Bartoliová (Fr.-6).

Hantuchová pôsobila neisto

Hantuchová spočiatku viedla 1:0 a mala na príjme v druhej hre tri brejkbaly v rade, ale napokon prehrala tento gem i nasledujúcich šesť - 1:6, 0:1. Dvadsaťosemročná popradská rodáčka dlho pôsobila príliš neistým, nesebavedomým a nesúrodým dojmom, robila približne dvojnásobok nevynútených chýb oproti 21-ročnej 38. hráčke renkingu Hercogovej, ktorej sa túžila revanšovať za predvlaňajší nezdar z Pekingu.

V polovici druhého setu zverenkyňa Claudia Pistolesiho zabrala a dosiahla brejk na 4:3, následne si však sama neudržala servis. V desiatej hre suverénne zvládla podávanie na udržanie sa v zápase, v jedenástej premenila druhý brejkbal a následne si bez odovzdania fiftínu vynútila pokračovanie. Setbal premenila bodom priamo z podania.

Štyri gemy za sebou

Hantuchová si napokon v tejto fáze pripísala štyri gemy za sebou a zdalo sa, že preberá kontrolu nad dianím na hlavnom dvorci. Za stavu 1:0 v tretej časti však neodolala na servise. Pri skóre 1:2 - už v zatepľujúcom oblečení s dlhými rukávmi - dvakrát pustila Hercogovú na zhodu, v druhom prípade to bolo treťou dvojchybou v zápase. Vzápätí dokonca čelila brejkbalu a jej bekhend odletel za základnú čiaru.

Hlavná strojkyňa nedávneho bratislavského fedcupového triumfu Sloveniek nad Francúzkami sa však nenechala znechutiť, odskočila na 40:0 na returne a Slovinka poslala forhend do siete. Od následného vyrovnania na 3:3 bola Hantuchová dlho vždy o krok pozadu, vyvarovala sa však zaváhaniu pri vlastnom podaní. Platilo to aj u Hercogovej v jedenástej hre - na 6:5 sa posunula esom. Hantuchová odpovedala razantným podaním na 6:6.

Hercogová sa v tajbrejku dostala do minibrejkového trháku 2:1, keď Hantuchová pokazila forhendovú reakciu na return. Za stavu 3:1 si však Slovinka dovolila dvojchybu. Pri skóre 3:3 Slovenka perfektne rozobrala bekhendovú prevažne slajzovanú obranu súperky a pridala ďalší forhendový "winner" do odkrytej časti dvorca na 5:4 s minibrejkom. Slovinka potom nezvládla forhend v miernej prevahe a vzápätí z rovnakej strany našla sieť.

Slovenka má bilanciu 11 triumfov z 12

Víťazka februárového turnaja v thajskej Pattayi Hantuchová pricestovala na Blízky východ s bilanciou 11 triumfov z ostatných 12 trojsetových zápasov, pričom v dueli takéhoto typu triumfovala 6-krát v rade. Minulý týždeň však v katarskej Dauhe aj pod vplyvom náročného programu z predchádzajúceho obdobia podľahla v 1. kole Rumunke Simone Halepovej 6:3, 2:6, 6:7 (4).

Hercogová v pondelok vo finále kvalifikácie prehrala za 2:43 h s Kanaďankou Aleksandrou Wozniakovou. Hantuchová už má istotu šeku na 17 872 USD a 60 bodov do svetového rebríčka, v ktorom figuruje na 21. priečke. Tento týždeň obhajuje 120 bodov, presne takú hodnotu však má jej prvý nezarátaný turnaj, takže nemôže k 27. februáru výraznejšie klesnúť.

V utorok sa zo Sloveniek lúčila v 1. kole dvojhry Dominika Cibulková, ktorá za stavu 1:3 na gemy odstúpila z duelu s českou kvalifikantkou Ivetou Benešovou pre natiahnutie zadného stehenného svalu na pravej nohe.