Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. apríla 2010

Delegácia SR pocestuje do Poľska v nedeľuSlovensko nebude mať vo Varšave delegáciu na sobotňajšej oficiálnej rozlúčke s obeťami tragickej nehody poľského lietadla, pri ktorej zomrel aj prezident Lech ...Zdieľať
varsava ludia Varšava

Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko nebude mať vo Varšave delegáciu na sobotňajšej oficiálnej rozlúčke s obeťami tragickej nehody poľského lietadla, pri ktorej zomrel aj prezident Lech Kaczyński s manželkou. „Podľa našej komunikácie s ministerstvom zahraničných vecí Poľskej republiky sa neočakáva účasť zahraničných delegácií,“ uviedol po dnešnom zasadaní vlády minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Na nedeľňajší pohreb pocestuje prezident Ivan Gašparovič s manželkou, o ďalších členoch delegácie sa rozhodne do piatka.

„Je záujem našich ústavných činiteľov osobne sa zúčastniť tohto podujatia a prejaviť takýmto spôsobom účasť s Poľskou republikou, na druhej strane sú isté reštrikcie vzhľadom na obrovský počet štátnikov a delegácií,“ vysvetlil Lajčák. Ak by sa Slovensko rozhodlo poslať do Varšavy všetkých troch ústavných činiteľov, muselo by splniť zákonnú podmienku, že sa na palube jedného lietadla nesmú ocitnúť traja ústavní činitelia naraz.

V súvislosti s tragickou nehodou lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczyńskim vyhlásila vláda SR štátny smútok na nedeľu od 8:00 do 17:00. Keďže organizáciu bežných aktivít počas štátneho smútku zákon explicitne neupravuje, minister vnútra Robert Kaliňák len odporúča organizátorom minútu ticha pred začiatkom podujatí. “Štátne organizácie sa zariadia spôsobom, ktorý je vhodný pre štátny smútok, stiahnutím štátnych symbolov na pol žrde,“ uviedol Kaliňák. Obmedzenia počas štátneho smútku sa budú týkať prevádzkovania hazardných hier. Nebude možné vkladať a prijímať stávky, vyplácať výhry či žrebovať, a to ani on-line. Platí to aj pre prevádzkovateľov herní.

Poľsko postihla tragédia v sobotu ráno. Vládny špeciál TU-154 sa zrútil počas pristávania na letisku Severnyj pri meste Smolensk na západe Ruska. Nehodu nikto neprežil. Prezident Lech Kaczyński bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na pietnej spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22-tisíc dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Spolu s hlavou štátu zahynula aj jeho manželka Maria. O život prišlo 96 ľudí, Poľsko stratilo prakticky celé armádne velenie i časť prezidentskej kancelárie. Medzi obeťami sú viacerí poprední predstavitelia verejného, politického a cirkevného života.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SŽS, a.s., vznikne na základe zákona
<< predchádzajúci článok
Mestský útulok poskytol v zime takmer 500 nocľahov

Delegácia SR pocestuje do Poľska v nedeľu - diskusné fórum čitateľov