Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. novembra 2019

Demonštranti sa už dostali až do blízkosti Zelenej zóny v BagdadeProtivládni demonštranti sa zakrývajú pri zásahu irackých bezpečnostných síl slzotvorným plynom a dymovými výbušninami počas zrážok v Bagdade 15. novembra 2019.Zdieľať
Protivládni demonštranti sa zakrývajú pri zásahu irackých bezpečnostných síl slzotvorným plynom a dymovými výbušninami počas zrážok v Bagdade 15. novembra 2019. Foto: TASR/AP
Bagdad 16. novembra (TASR) - Demonštranti v Bagdade sa už pretlačili až do blízkosti opevneného sídla ústrednej irackej vlády - tzv. Zelenej zóny - po tom, čo sa polícia po noci plnej násilných incidentov čiastočne stiahla.


Oficiálne zdroje podľa agentúry AP v sobotu uviedli, že protestujúci obsadili priľahlé námestie a časť mosta vedúceho k Zelenej zóne, v ktorej sa nachádza aj niekoľko zahraničných veľvyslanectiev.

Na časti tohto mosta sú však stále rozmiestnené bezpečnostné jednotky brániace demonštrantom dostať sa dovnútra Zelenej zóny.

V piatok pri výbuchu nálože umiestnenej pod autom neďaleko Námestia oslobodenia (Mídán at-Tahrír) - centra súčasného hnutia odporu - zahynuli traja ľudia a ďalších 18 osôb utrpelo zranenia.

Protesty proti zhoršovaniu životných podmienok, zvyšujúcej sa nezamestnanosti a korupcii prebiehajú v Iraku od začiatku októbra. Mimo hlavného mesta sa rozšírili aj do južných, prevažne šiitských provincií.

Takmer všade sú tieto demonštrácie sprevádzané násilím a nepokojmi. Nespokojenci požadujú odstúpenie vlády a usporiadanie predčasných parlamentných volieb. Počas protestov prišlo o život už vyše 3O0 ľudí vrátane demonštrantov a príslušníkov bezpečnostných síl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nízkouhlíková stratégia SR by mala byť ukončená v najbližších týždňoch
<< predchádzajúci článok
Z. Čaputová a M. Zeman slávnostne otvorili v Bratislave Český dom

Demonštranti sa už dostali až do blízkosti Zelenej zóny v Bagdade - diskusné fórum čitateľov