Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. apríla 2015

Divadlo Astorka Korzo '90 uvedie premiéru inscenácie Jama deraváInscenácia Jama deravá.Zdieľať
Inscenácia Jama deravá. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Divadlo Astorka Korzo '90 uvedie v stredu 29. apríla premiéru inscenácie Jama deravá. Režisérom nového titulu je Michal Vajdička, dramaturgom Andrea Dömeová, kostýmy navrhla Katarína Hollá, scénu Pavol Andraško, hudbu zložil Marián Čekovský, na bicích nástrojoch hrá Martin Valihora.


V jednotlivých postavách sa predstavia Zuzana Kronerová, Anna Šišková, Zuzana Konečná, Rebeka Poláková, Boris Farkaš, Ady Hajdu, Marián Labuda ml., Marián Miezga, Juraj Kemka, Róbert Jakab a Lukáš Latinák.

Autorské divadlo o Slovensku vzniklo na základe štatistík, prieskumov a správ v médiách. Prostredníctvom krátkych skečov inšpirovaných skutočnými udalosťami chce táto inscenácia podať obraz slovenskej povahy. Aká je typická Slovenka? Aký je typický Slovák? To sa pokúsi Astorka ukázať na doskách domovej scény. A sled krátkych sekvencií o našom národe je smiešny, veselý, smutný, trpký. Ako napokon život sám.

„Predstavenie je autorské, to znamená, že celé to vymyslenie a naštudovanie prebiehalo počas skúšobného procesu v spolupráci s hercami. Vždy sa na skúške nahodila téma, k nej sme zaujali stanovisko a hľadali výrazové prostriedky, ako tú tému dostať na javisko. Na prvom stretnutí sme si dali všetky možné témy, ktoré nás trápia, povedali sme si o nich veľmi veľa. Veľa sme o nich diskutovali, ktoré sú najpálčivejšie, o ktorých treba hovoriť, ku ktorým sa treba vyjadrovať,“ uviedol pre TASR režisér inscenácie Michal Vajdička.„Nápad na túto inscenáciu priniesol režisér, ktorý mi po dlhšom hľadaní textov navrhol, aby sme urobili autorskú inscenáciu o Slovensku, o slovenskej náture, o slovenskom charaktere. Pred rokom sme začali zhromažďovať štatistiky, prieskumy, novinové články a na základe nich sme vytvorili ten sled sekvencií. Scenár inscenácie sa rodil postupne s tým, že texty napísal režisér a v spolupráci s hercami sa upravovali v priebehu skúšobného procesu hry,“ dodala pre TASR dramaturgička Andrea Dömeová.

Inscenácia nebude prístupná najmladším vekových kategóriám. Je to aj vďaka sérii nespisovných expresívnych výrazov, ktoré vložil režisér do úst Zuzany Kronerovej. „Je to aj obraz o našom jazyku, ktorý počujem na uliciach, žiaľ, aj od najmenších detí, je to vlastne kritický moment. Ako občan sa s tým nestotožňujem, ale deje sa to a počujeme to každý deň. Máme nádherný jazyk, ale používame ho iba z časti.“

Jednu z postáv, charakterizovanú ako alkoholik, stvárňuje Marián Miezga. „Nebola to moja prvá alkoholická rola, tu v tejto inscenácii sme si rozdelili jednotlivé charaktery Slovákov a mne sa ušla táto. Toto skúšobné obdobie bolo iné, prišli sme na prvé skúšky a nebol text hry, čo bolo náročné, pretože kompletný scenár sa dotvoril zhruba pred týždňom. Takže opačne, scenár bol až pri konci, jednotlivé postavy sa kreovali za jazdy.“

Divák Astorky sa pri tomto predstavení presvedčí, že aj štatistické údaje o Slovensku môžu byť podkladom pre inscenovanie. Nie každý Slovák vie, že Slovensko má 5,417  mil. obyvateľov, rozlohu 49.035 km2, že na Slovensku je približne 1,9 milióna domácností, na jednom štvorcovom kilometri Slovenska žije 110 ľudí, že zo sto Slovákov zmenia v priebehu roka bydlisko iba dvaja, každý tretí z tých, čo sa vysťahovali, mieri do Česka, 11 percent dospelých Slovákov je závislých od alkoholu, že problémy s vysokým krvným tlakom má každý štvrtý Slovák, že v zlepšenie svojej ekonomickej situácie verí každý tretí Slovák a Slováci sú hrdí na úspechy našich športovcov, najmä hokejistov, na Slovensku by chcelo žiť 48,1 percenta Slovákov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výtvarník Boris Sirka vystavuje v Košiciach svoj japonský denník
<< predchádzajúci článok
O celoeurópskej filmovej cene môžu rozhodnúť aj deti zo Slovenska