Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. apríla 2014

Divadlo Astorka uvádza premiéru inscenácie Láska na KrymeNa snímke režisér divadelnej hry Marián Amsler.Zdieľať
Na snímke režisér divadelnej hry Marián Amsler. Foto: TASR/Pavel Neubauer
 


Bratislava 14. apríla (TASR) - Jedno z posledných diel Sławomira Mrozka, hru Láska na Kryme uvedie na svojom javisku bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90. Svetoznámy autor tento titul napísal v roku 1993 v Mexiku, desiatky rokov po tom, čo odišiel do emigrácie.

"Napriek vzdialenosti od svojej domoviny ešte v čase eufórie z pádu železnej opony dokázal vycítiť slabé miesta našich mladých východných demokracií. Prorocky odhadol istý vývoj v Európe, vedel vycítiť, kam asi naša doba smeruje a ako to môže celé dopadnúť," uviedla k novému titulu dramaturgička Andrea Dömeová.

Pôvodom poľský dramatik, žijúci dlhé roky v západnej Európe a tiež v zámorí, napísal hru o (ruských) "rekreantoch" na Kryme v roku 1910 (I. dejstvo) a 1928 (II. dejstvo) ako i blížiacej sa pohrome, ktorá sa v súčasnosti (III. dejstvo) valí na Európu. Divákov tak prenesie v čase obdobím monarchie, socialistického zriadenia až do súčasnosti. Ľúbostné príbehy v troch časových rovinách predstavia rovnaké postavy, ktoré akoby nestarnú a prežijú takmer celé 20. storočie a ich životy ovplyvnia dôležité historické udalosti.

Hru v preklade Jozefa Marušiaka v Astorke režijne naštudoval Marián Amsler. "Išiel som sem prvýkrát robiť, chcel som aby tam bolo čo najširšie obsadenie zo súboru, starší herci aj mladší. Chceli sme nájsť hru, ktorá by bola väčšia, veľkolepejšia," uviedol po dnešnej generálke režisér.

 


"Tá hra sa nám veľmi zapáčila, báli sme sa iba vyznenia tretieho dejstva, ktoré bolo veľmi špecifické u Mrozka, ale povedali sme si, že to riskneme a pustíme sa do toho textu a to tretie dejstvo sa nám nejako vykryštalizuje," doplnil Marián Amsler k inscenácii, ktorá pobaví náročného diváka, ale najmä divadelníkov tiež svojimi citáciami z viacerých Čechovových hier.

Za geniálnu hru označila Zuzana Kronerová, ktorá v Láske na Kryme stvárňuje slúžku, Ukrajinku Anastáziu. "Je to nesmierne vtipné a pritom nesmierne smutné, je to metafora o ľudskom živote, o politike, je to o nešťastnom ruskom národe a priľahlých národnostiach," povedala pre TASR. "Netušili sme aké konotácie to bude mať v dnešnej dobe, keď sa deje to, čo sa deje na Kryme a na Ukrajine," dodala k nadčasovému textu Kronerová a ocenila prácu režiséra Amslera. "Spravil z toho veľmi veľmi kompaktné predstavenie, ktoré má čo povedať. Ja len dúfam, že diváci popritom ako sa smejú, budú aj trošku premýšľať."

 


V inscenácii ďalej účinkujú Juraj Kemka, Zuzana Porubjaková, Peter Šimun, Matej Land, Marta Sládečková/Anna Šišková, Marián Miezga, Zuzana Konečná, Marián Labuda ml. a Lukáš Latinák/ Richard Autner, a. h. Autorom scény je Pavel Borák, kostýmy navrhla Marija Havran. Pod hudbu sa podpísal Slávo Solovic.

Premiéra sa uskutoční v utorok 15. apríla. 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Ako Mestská polícia nasadzuje papuču na luxusné Bugatti Veyron
<< predchádzajúci článok
Film Slovensko 2.0 videlo od premiéry vyše 50-tisíc divákov